סין בקבוצה מאורגנת 09.2000 חלק ראשון(נכים)

יום חמישי 22 באוגוסט

נפגשנו בשדה התעופה ע"ש בן גוריון לטיסה ישירה ל- בבייג`ינג = פקינג טיסה די ארוכה אבל נעימה. נחתנו בבייג`ינג = פקינג בירת סין,

מעט היסטוריה, סין היא מדינה אדירת ממדים, הרביעית בגודלה בגודל שטחו של העולם וכוללת מעל למיליארד ורבע תושבים. סין כוללת בתחומה כמעט כל נוף ואקלים אפשרי וביניהם כמה מהנופים היפים ביותר בעולם, כמו צוקי גווילין והרי ההימלאיה עטורי השלג בטיבט. המשטר בסין הוא קומוניסטי המונע התאגדות של גורמי כוח שיוכלו להוות סיכון עבורו.השפה הרשמית בסין היא שפת המנדרין כאשר בכל חבל ארץ מדברים בניב אחר.
עיר הבירה היא בייג`ינג והעיר הגדולה ביותר היא שנחאי. שטחה של המדינה כולה מגיע ל – 9,596,960 קמ"ר. המטבע במדינה הוא רנמניבי. או "יואן". דולרים בודדיםמבוקשים.
אחרי שנות מהפכה, זעזועים, מאבקים ותמורות קיצוניות, חוזרת היום סין ותופסת את מעמדה כאחת המעצמות המעצבות את עולמנו.

יום שישי
בשעות אחר הצהרים המוקדמות. בשדה פגשה אותנו המדריכה בקי שלוותה אותנו מטעם ממשלת סין לאורך כל הטיול. למיטב הבנתנו היא דוברת עברית למרות שניסתה להחביא זאת. כמו כן חכתה לי בהפתעה המלווה שלו בתאילנד קופ, בחורה מקסימה שקטה ועדינה. זו הייתה הפתעה אמיתית ושמחה אותי מאוד.
הובלנו אל מלון שרתון להתארגנות ומנוחה. הדרך משדה התעופה אל המלון מדהימה, מכל עבר רואים את ההבדל בין בייג`ינג העתיקה לבין זו המתחדשת. מקומות רבים מכוסים בד ירוק ענקי בגובה הבניינים ובתוכו מקימים שכונות חדשות. גשרים חדשים בכל מקום כמו גם מחלפים ענקיים כמו גורדי שחקים מצד אחד ושכונות עניות מצד שני משאירים אותנו להשתאות. לאחר נסיעה לא קצרה הגענו אל המלון. סעדנו ארוחת ערב במלון המפואר ופרשנו ללינה.שבת,
לאחר ארוחת בוקר שהכילה בשרים שונים, נקניקים ונקניקיות שונים, תפוחי אדמה, אורז, ירקות שונים מאודים, מבושלים או מוקפצים, שלל פירות, גבינות ביצים איזה שרוצים על פי הבקשה, ריבות חמאה, לחם פשוט. כל מיני דגניים ומה לא, ממש קשה לבחור.
יצאנו בדרכנו מקדש הלאמה, מקדש בודהיסטי למאיסטי, המשמר את הזרם הבודהיסטי הטיבטי ומקדש קונפוציוס, מקדשו של החכם הסיני שהשפיע על סין יותר מכל אדם אחר בתולדותיה.
מקדש הלאמה
. הנחשב ליפה בין מקדשי בייג`ינג נמצא בצפון מזרח העיר. במקור נבנה המקדש ב-1694 ושמש מקום מושבו של קיסר הצ`ינג לפני עלייתו לכס הקיסרות . רק מאוחר יותר קיבל את שמו הנוכחי. לאחר מותו של הקיסר הוכנסה גופתו למקדש ויורשו הקיסר קיאנלונג הפך את המקדש לארמון המלכותי. ב-1744 הפך המקדש למקדש לאמניסטי ובכך הפך מקום מגורים למספר גדול של נזירים ממונגוליה וטיבט. מכיוון שבעבר שימש המקדש כמבנה מלכותי, חזיתו שונה מזו המאפיינת מקדשים אחרים.
השער הקדמי פונה דרומה ולאורך 480 מטרים על ציר צפון דרום. במקום חמישה היכלים המחוברים באמצעות חצרות. השביל המרכזי מוביל לשער השלום. בחצר השניה ניצב מגדל הפעמון המרשים ומגדל התופים, זה לצד זה ישנם שני פאביליונים הניצבים סימטרית בכיוון צפון. במקום כתוביות סיניות, מנצוריות, טיבטיות ומונגוליות חקוקות על אבנים ברחבי המקדש מגוללות את היסטוריית המקדש. כיום מתגוררים במקדש כ-70 נזירים לאמניסטים.


קרמיקה

בדרך אנחנו עוברים ליד בייג`ינג הישנה והווילות. עצרנו בדרך בבית חרושת ליצור כדי אמייל סיניים. הכל עבודת יד מדוקדקת. כל שתי דקות מוצא כד מתנור השריפה הענקי. ליד בית החרושת חנות מזכרות ענקית מלאה כדים, עבודות זהב 18 קאראט. ממקדש הלאמה יצאנו לסיור בשווקים התוססים של בייג`ין, אין מילים, שלל ענקי של מצרכים בעיקר תוצרת חקלאית בעיקר קטניות עלים ואחרים, ביצים בגדלים שונים, פטריות שונות אורז ומה לא?

ארמון הקיץ של הקיסרית


לאחר ארוחת צהרים בקרנו בארמון הקיץ של הקיסרית. הקיסרית האלמנה צ`ישי שהחלה לבנות את הארמון מחדש ב-1888, בכספים שיועדו להקמת חיל הים המודרני, היא הקימה ספינת שיש נאה הניצבת חסרת תנועה על שפת האגם. על פי מצוותה, נקבעו ביצירה "מכוערת" זו מספר מראות גדולות, והקיסרית נהגה לסעוד שם, לחוף האגם. גשר בן 17 קשתות נמצא במקום. והדרך אל החלק המרשים ביותר קשה מעט.

בשנת 1900 ניסו את כוחם חיילים זרים, שמרד הבוקסרים הטריד אותם, להצית את ארמון הקיץ. עבודות שיקום נערכו במקום לאחר מספר שנים, ושיפוץ כללי נערך ב-1949, לאחר שמצב הארמון התדרדר פעם נוספת. הארמון המקורי שימש את הקיסרים כמעון קיץ, מקום מפלט מן החום היוקד. תושבי העיר האסורה ארזו את חפציהם והתנחלו כאן בחגים, כך שהדגש בעיצוב הושם על מרכיבים קרירים: מים, גנים וגבעות. הגן מטופח מאוד וסביבו פגודות רבות כמו גם מוקף כולו באגמים. באגמים סירות מסוגננות מעוטרות בשלל צבעים אורות ומטיילים. הטיילת שמובילה אל הארמון מדהימה ביופיה. בצמחיה שמסביבה, עצים מסוגים שונים ועיטורים סיניים מכל עבר. הכל עטוף בשלל פרחי לוטוס בפריחה סגלגלה הצפים על המים ופרחים נוספים, המעברים בדרך אל הארמון מעט קשים כי בנויים בצורת מבוך אבל אפשריים בהחלט עם מעט תמרון נבון במעבר

קירות הארמון

הטיילת וגשר 9 המעברים בארמון הקיץ של המלכהקירות הארמון מעוטרים ומצוירים כמו גם התקרה והעיניים לא מספיקות לקלוט את כל ההדר. העצים סביב האגם רק מוסיפים לנוף הציורי המדהים. אורך הטיילת כ-760 מטר. המקום נחשב לאחד האתרים היותר יפים בביג`ין.

שוק המשי המרהיב. מסיים כמעט את הערב. לאחר ארוחת ערב מסורתית בסגנון" ברווז פקינג" , אנחנו יוצאים למופע התיאטרון הססגוני של בייג`ינג הרחובות בדרך חזרה למלון מוארים בשלל אורות וזיקוקי אורות.

יום ראשון
החומה הסיניתנוף מהחומה הסינית


השימשיה של בית הקפה על החומה

לאחר ארוחת בוקר יצאנו לסיור בחומה הסינית שמרוחקת מרחק של כשעה נסיעה מבייג`ין. החומה שנבנתה בשנת 221 לפני הספירה. מדהים לראות את הדרך בה נבנתה כמו את התוואי הקשה עליו נבנתה, גם לצעירים בריאים קשה לטפס במדרגות שמשתנות בגודלן אל קצה החומה. כדי להשקיף מלמעלה למטה. העוצמה שהחומה משדרת, אדירה. אורכה של החומה כ-6000 מטר. בנייתה ארכה כ-חמש שנים על ידי פועלי כפיה שרבים אבדו חייהם בבנייתה. יש האומרים שלמעלה ממיליון איש עמלו על בנייתה של החומה. אל החומה מובילות כ-40 מדרגות שבתחתיתן רחבה גדולה. עשרות אוטובוסים מתרוקנים מיושביהם שאצים לצלם את המראה האדיר. בעזרת חברים העלו אותנו את 40 המדרגות שביניהן רחבה משופעת עליה היה צריך להעמיד את כיסאות הגלגלים באלכסון כדי שלא יתדרדרו למטה. מגובה 40 המדרגות הנוף מדהים. בין מדרגה למדרגה ישנם פתחים בקיר החומה שמימין ומשמאל דרכם נשקף נוף מהמם של צמחיה מרהיבה. מבט למעלה מראה את המדרגות השונות בגובהן. מי שיכול היה טפס אל מעלה המדרגות. מגובה 40 המדרגות קשה היה לנו להבחין בראשים של מי שהיו למעלה. אבל הם צלמו אותנו על הרחבה. כולנו עומדים משתאים העוצמה. אין ספק שהחומה היא אחד האתרים היותר מרשימים שראיתי בעולם. משם עברנו למתחם
קברי השושלת מינג
המונה 13 קיסרים. אל הקבר עצמו מובילה אכסדרה או כפי שהיא נקראת במקום, שדרת הרוחות או הנשמות המקודשות. הרוחות מוטבעות בפסלי אבן הניצבים לאורך כל הדרך הארוכה משני צדדיה בכפולות. כל פסל הוא דמות של אבירים, דרקונים, בעל חיים ומפלצות מיתולוגיות . קשה לתאר מה שעובר בלב כאשר רואים את הפסלים המחוטבים שמעטרים את השדרה בדרך אל הקבר. פילים, אריות, גמלים צבים סוסים ומה לא. הקבר עצמו משוחזר לאחר שכנראה נשרף. שוב נשארנו פעורי פה. המקום נגיש.
משם נסענו לבית חרושת ליצור משחה נגד כוויות שהתבררה כבלוף גדול. משם עברנו לסעוד במסעדת דגים מפוארת עם אקווריומים סביבה. סירי חרס לבישול ארוך ניצבים שורות שורות על גז. מדהים.
לאחר ארוחת הערב הלכנו לראות מופע של אקרובטיקה סינית.

השלמות והוירטואוזית של האמנים השאירה את כולנו בפה פעור. יכולת ביצוע מרשימה של שליטה בכל איבר ואיבר בגוף. הדהימה ביותר נערת הגומי שהחזיקה מנורות עם נרות בכל יד ובשתי רגלים בפה ועל המצח מעין חנוכיה עם נרות. מבצע קשה מאוד ומחייב שליטה מכסימאלית על הגוף. אותה נערה לאחר מכן גלגלה בשתי רגליה כאשר היא שכובה על שולחן מרובע גלגול והקפצה של כלי חרס ענקי שמשקלו כבד. היא הקפיצה את הכלי חרס כבד לגובה גלגלה מצד לצד. העבירה מטריית נייר מצד אל צד ועוד. קשה לתאר במילים. אסור להפסיד.חזרנו למלון וחברים הזמינו גלידה מסוגים שונים. גודל כלי הזכוכית המלאים בגלידה

השאירו אותנו פעורי פה. מי שאכל אמר שהגלידה מצוינת. יום שני

העיר הננסית ביגינג

לאחר ארוחת בוקר יצאנו לסיור בבייג`ינג. פקקים של בוקר סיני טיפוסי מקדמים את פנינו. אוטובוסים מלאים, אלפי זוגות אופניים, אופנועים, ריקשות ועוד. ביקרנו בכיכר טיאן-אן- מן המרשימה בגודלה. כיכר שער השלום השמימי שהיא גם הכיכר הגדולה בעולם. (השער הקדמי לעיר האסורה). היא נחשבת ליבה של הבירה בשל הכוח הסימבולי שלה מאז ימי מאו טסה טונג אשר הכריז בה על הקמת הרפובליקה הסינית ב- 1 באוקטובר 1949. שני אריות אבן ניצבים בחזית הכיכר כסמל לכוח בנוסף לשני שומרים הניצבים על הגשרים. כמו גם תמונתו של מאו ניצבת למעלה גלויה בפני כל. ואם כל זה לא מספיק, אזי שישנם שני עמודי אבן מקושטים בצדדים. במרכז הכיכר ישנו מונומנט לגיבורי העם הסיני במלחמות ובמהפכות. אורכו של המונומנט כ-37 מטרים והכיתוב עליו בסימניות סיניות מסורתיות (לפני רפורמה) המספרות את המאבק הסיני בפולשים ואת המאבק לעצמאות. לאחר מותו של מאו, נבנה לכבודו המוזוליאום של היו"ר מאו ואנדרטת גיבורי סין. בכיכר, שבנייתו ארכה כשנה. גופתו של מאו שמורה בתוך ארון מתים עשוי קריסטל. (הצילום במקום אסור). הכל נקי ומצוחצח. חיילים מסביב. דגלים ומה לא. עומדים משתהים לנוכח הגודל והעוצמה שמקרינה הכיכר. למדנו שפקינג ששמה השתנה ל-בייג`ינג היא הבירה מזה 700 שנה ומרכזת סביבה אתרי תיירות רבים.
חצינו את המנהרה הארוכה בדרכינו לצד השני של הכיכר לארוחת צהרים במסעדה בה 300 שולחנות שליד כל אחד 10 מקומות ישיבה. ההגשה לכל השולחנות יחד. לא להאמין. משם נסענו למקדש השמיים. פארק זה הוא לבטח אחד הסמלים הגדולים ביותר של בייג`ינג בפרט ושל סין בכלל. הפארק הכולל שטח עצום בעל 2670 דונם במרכז העיר, כשני ק"מ מדרום לכיכר טיאן אן מן וכולל ארבעה שערים הפונים לארבעת רוחות השמיים וחומה מצפון וממזרח. המקדש היה במקור כאולם לטקסים חגיגיים שבוצעו כאן על ידי בן השמיים (הקיסר), שהתפלל במקום למען אסיף מוצלח, הדרכה משמיים וכפרה על חטאי העם. במבנה לכל צורה צבע ומספר יש משמעות קוסמולוגית רבת חשיבות. המקדשים עצמם עגולים אך בסיסם מרובע (על פי מסורת ה"פנג שואי" בה השמיים עגולים והארץ מרובעת, כך גם המטבע הסינית העתיקה הייתה עגולה בעלת חור מרובע, במין איזון מושלם בין השמים – העגולים לאדמה – המרובעת ולאדם המשתמש במטבע והמסמל את הקשר שבין השניים) מאותה הסיבה בדיוק החלק הצפוני של הפארק ומקומו של מקדש האדמה עגול ואילו החלק הדרומי בו שוכן מקדש השמיים מרובע.
המקדש נחשב למקום קדוש ביותר, את הטקס החשוב ביותר מבצעים ביום הקצר ביותר בו היין מגיע לשיאו. הקיסר היה מגיע עם כל פמלייתו, כשהוא עובר ברחובותיה הראשיים של העיר, אל קמרון השמיים הקיסרי בדממה מוחלטת. פשוטי העם לא הורשו לצפות במחזה ונותרו מסוגרים בבתיהם. התהלוכה כללה מרכבות פילים, מרכבות סוסים, ושורות ארוכות של פרשים נושאי רמחים, אצילים פקידים ונגנים, כולם לבושים במיטב מחלצותיהם עם דגלים מתנופפים. ביום המחרת המתין הקיסר באוהל משי צהוב בשער הדרומי, בעת שהפקידים הביאו את לוחות הקודש אל המזבח, שם התקיימו טקסי הקרבת קורבנות ותפילות. התקלה הפעוטה ביותר בקטע כלשהו של הטקסים נחשבה לאות מבשר רע, הסינים האמינו כי בדרך זו נחרץ גורל האומה.
במקום מזבח העגול גובהו חמישה מטרים, המזבח הוקם ב-1530 ונבנה מחדש ב-1740. הוא עשוי שלוש שכבות שיש לבן, והספרה "תשע" משמשת בו מוטיב חוזר. השכבה העליונה הנחשבת כסמל השמיים מכילה תשעה מעגלי אבנים, שכל אחד מהם מורכב ממכפלת תשע אבנים, כך שהמעגל הפנימי מכיל 81 אבנים. בשכבה המרכזית – אדמה נמצאים המעגלים ה-10 עד ה-18. השכבה התחתונה – אדם – מכילה את המעגלים 19 עד 27, ומספר אבני המעגל הגדול ביותר שלה מגיע ל-243, שהם תשע פעמים 27. מספרי המדרגות והמעקה מורכבים גם הם ממכפלות של תשע. הפארק עצמו על כל מקדשיו המדהימים מדהים יותר מכל בשעות הבוקר המוקדמות עם הנץ החמה, בשעות אלו מגיעים המוני סינים (רובם מבוגרים) לתרגל צורות שונות של התעמלות ואימון פיזי, טאי צ`י, צ`י , ריקודים סאלונים, ריקודי מניפות,, הליכה אחורה ועוד, מקום נפלא המקבץ לתוכו שלל מטורפים. המצחיק מכל שהמוזיקה נובעת מרדיו שמביאים אתם. כמו גם איך תרבות המערב משתלבת בתרבות עתיקת יומין. יצאנו מהשער הרביעי, 7 אבנים מקבלות את פנינו מסודרות בצורה מרשימה.

בסביבה נשים עם תלבושות צבעוניות שמוכרות כל מיני תחפושות עץ ואחרים.

(C) לאלבומים שלי

סין CHINA 1 אתי1

סין CHINA 2 אתי1

סין CHINA 3 אתי1

סין CHINA 4 אתי1

סין CHINA 5 אתי1

(C)  

סיוע בביטוח לאומי וזכויות נכים-חינם

אודות ethy abrahamy

הידע, הוא טיפה באוקינוס. החיים קצרים. גם בהתניידות בכסא גלגלים השמים אינם הגבול. בבלוג,רשמים מטיולי,מדע,מתכונים,בעלי חיים,מוזיקה קלאסית,ספרים ועוד. ברוכים הבאים! לשנה החדשה לקחת את כל ימי השנה לנקות אותם היטב מ-קנאה,שנאה,גזענות,קמצנות,אגואיזם, רוע לב,דמעות תנין,מחלות ועוד. הקדישו בכל יום שליש לעבודה והיתר לשמחה וחדוות חיים. תוסיפו לזה כפות גדושות של אופטימיות,מנה גדושה של אמונה ב-אני מאמין שלכם, מעט נתינה,ויהיה לכם יום נפלא
פוסט זה פורסם בקטגוריה טיולים בחול ובארץ, סין, עם התגים , , , , , , . אפשר להגיע ישירות לפוסט זה עם קישור ישיר.

2 תגובות על סין בקבוצה מאורגנת 09.2000 חלק ראשון(נכים)

 1. oferdub הגיב:

  מדינה מרתקת, אבל תרבות מאוד בעייתית. איכשהו מרתיע אותי מלהגיע לביקור.

  • YARA113 הגיב:

   זו מדינה מרתקת מאוד. זו ארץ מאוד מעניינת ובהחלט שווה ביקור. מעניינת גם מבחינה היסטורית גם ארכיאולוגית, תרבות ועוד. אל תחמיץ.
   שבוע נפלא. יהיו עוד כמה רשומות כאלו שהעברתי לכאן והן תצאנה לאט לאט.
   .
   שבוע נפלא

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

אתר זו עושה שימוש ב-Akismet כדי לסנן תגובות זבל. פרטים נוספים אודות איך המידע מהתגובה שלך יעובד.