דרום אמריקה 4 6.2.2008 אל קלפטה ופריטו מורנו

אל קלפאטה – El Calafate  ארגנטינה פטגוניה


או הפארק לאומי לוס גלסיירס (Parque Nacional Los Glaciares) או  Perito Moreno Glacier


כל הזכויות למפה שמורות ליוצרה.

ארגון אונסק"ו הכריז בשנת 1981 על פארק הקרחונים כעל אתר מורשת עולמית.

הפארק הנמצא במקום שכוח ליד עיירה העונה לשם אל קלפטה.
בטיסה מעל האזור רואים מדבר שאין לו סוף. הרי טבלה צמחיית בטה נמוכה מאוד ואגמים ענקיים. כמו גם צורות מוזרות חקוקות בסלע. התמונות יראו את היחודיות.

נחתנו בשדה תעופק קטן מאוד, בקושי חנות קפה קטנה וחנות מזכרות פצפונת. הטיסות מגיעות למקום פעמיים בשבוע או יותר.  תלוי בעונה.  כך נאמר לנו. בשדה התעופה. המראה מהאויר הראה מדבר,מדבר מדבר,

המראה מטעה החלט.

חיכה לנו המדריך שהוביל אותנו בוואנים למלון שנמצא במרחק של 3 ק"מ מהעיר שכולה רחוב אחד ארוך ושוכן לחוף אגם ארגנטינו המדהים.
העיר הקטנה אל קלפטה היא בירת אזור הקרחונים של ארגנטינה, היא יושבת על הגדה הדרומית של אגם ארגנטינו lago Argentino) ) במחוז סנטה קרוז. ממנה יוצאים אל קרחון פריטו מורנו שהוא הפארק השני בגודלו בעולם ובהמשך, לשייט אל קרחון אופסלה.
הביקור באל קלפטה עצמה מעניין. העיר הציורית מאוד כמו המערב הפרוע. המסעדות ובתי הקפה הציוריים מוסיפים לאוירה. המקומיים נראים מקומיים להבדיל מתיירים רבים שמסתובבים ברחוב הבודד של העיר.
ממלון DELUXE SUITES   XELENAהמקסים, השקפנו אל אגם ארגניטינו הענק, ציפורים רבות מעופפות בסביבה. ומעניין ומפחיד כאחת לשמוע את משבי הרוחות החזקים שפוקדים את המקום מעת לעת.  אם נמצאים בחוץ, עפים עם הרוח החזקה והחול נכנס לעיניים ולפה. המשב כמעט מידי יום אחרי הצהרים וגם בלילות. הטמפרטורות קיצוניות מאוד ונמוכות מאוד. בשבוע לפני בואנו הטמפרטורה הגיעה ל-30 מעלות. נדיר ביותר.  לרוב הטמפרטורה נעה בין -40- עד 6- והרוח מקצינה את הקור.


אנחנו בפטאגוניה, כך נקרא חבל ארץ זה. הרי האנדים ניצבים מסביב חרוצים ומשוננים בחלקם. בקצות חלק מהם, שרידי קרח.  ליד אגם ארגנטינו, משכשכים במים פלמינגו משפחות של ברווזים,נקרים ומינים רבים של ציפורים. מידי פעם נראים קונדורים בשמים. קשה לתפוס בצילום.  בבוקר אנחנו יוצאים לשיט, המלון הכין לנו ארוחת צהרים ארוזה לאוניה.  מצד אחר מדבר עם צמחיה נמוכה מאוד.

במקום יורדים כ-2000 מ"מ גשם בשנה. הרוחות מגיעות מצילי אל ההרים עליהם יורד שלג. בחלקים הנמוכים יותר יורד גשם. המדבר, יבש. העצים מגיעים לגובה של 500 מטר בלבד. באביב נראים פרחי קלפטה, הירוק על העצים צומח רק במקומות בהם אין פיח ונקראים ANAKGI FUNGUS MASHRUMS  נמצאים על עצים רבים,
ניתן לראות במקום אורכידאות לבנות גרניום, לוע ארי,לופינוס,מרגניות, טורמוסים לא מקומיים והשורה ארוכה.
בעלי החיים הנפוצים במקום הם, ארנבות, שועלים אדומים,אפורים, ועוד סוג, פומה, חתולי בר PANCHENALA  שנמצאים בעשב גבוה. הם דומים ללאופרד רק קטנים יותר עכברים ועוד.

הספינה יצאה ממפרץ פורטו בנדרה לכיוון קנל דה לוס טמפנוס ומשם אל בוקה דל דיאבולו. הסלעים במקום הם בני יותר מעשרות אלפי שנים. במקום עובר כביש מס 3 המפורסם שמוביל מאושואיה הדרומית לבואינוס איירס.
מפורטו דל קומאדו עברנו ל- בראזו הצפוני BRAZO NORTH  הנמצאת מצד אחד של התעלה מכאו לתעלת דל לה אוהא ואחריה דיאבולו, בצד השני באהייה אונלי לכיוון אופסלה ואונלי הגדול.
פארק הקרחונים שהוא האטרקציה המרכזית של האזור,קשה לתאר במילים את מה שהעיניים רואות.  נפלאות דרכי היצירה של הטבע.


הפארק חולש על שטח של 6,000,000 קמ"ר של הרים, קרחונים ואגמים בשטחה של פרובינציית סנטה קרוז (Santa Cruz Province)  דרום ארגנטינה. הפארק נמצא בחבל הארץ המכונה פטגוניה (Patagonia).

רוב הפארק בלתי נגיש למבקרים, למעט שני אזורים – אזור פיץ רוי ליד העיר צ`אלטן  ואזור פריטו מורנו.  רוחבו של הקרחון הוא 4,500 מטרים, וגובהו הוא 60 מטרים מעל גובה המים, ועוד 130 מטרים מתחת לגובה המים. אורכו של הקרחון הוא כ-37 ק"מ. כדי לקבל מושג על מימדיו של הקרחון,

נאמר כי ניתן להכניס עליו את כל העיר בואנוס איירס.  בשטח הפארק יש 356 קרחונים, מתוכם 13 מוגדרים כקרחונים חשובים.  לקרחון חזית באורך חמישה ק"מ וגובה של שישים מטר.

קרחון אופסלה Upsala  הוא הקרחון הגדול ביותר בדרום אמריקה. אורכו 60 ק"מ, ורוחבו 10 ק"מ. אין אפשרות להגיע אליו ברכב או ברגל, אלא אך ורק בשייט בסירה. ניתן לקחת שייט בסירה היוצא מהעיר אל-קלפטה, ועובר בקרחון אופסלה וקרחון ספגזיני.

בבוקר יוצאים לפריטו מורנו. בלילה היתה סופת רוח אדירה שלא נתנה לנו לעצום עין. מדהים עד כמה הטבע רב עוצמה. הבית רעד מהרוח החזקה.

Perito Moreno Glacier
הקרחון המתנפץ כפי שהוא נקרא בפי הישראלים, או פריטו מורנו בשמו האמיתי, זורם אל הים. אופייני ברעש העצום שנשמע עם נפילות פיסות קרחונים בנפילתן אל המים. הצבעוניות הכחולה הקריסטאלים על הגוונים שהאור יוצר בהם הופכים את הביקור לבלתי נשכח.

לאחר נסיעה של כמעט שעתיים הגענו לקרחון פריטו מורנו. מרחוק שמענו את התנפצות הקרחון אל המים. קודם נשמע רעם ולאחר מכן הפיצוץ והנפילה של גוש קרח ענקי אל המים.  הספינות אינן מתקרבות אל הקרחון עקב אי וודאות התרחשות הנפילות כמו גם עומק הקרחונים. המראה מדהים,איזו עוצמה,איזה אורות,כאשר קרני השמש משחקות בקרח וצובעות אותו בשלל צבעים.
אל הקרחון ניתן להגיע בחלקו על שיפוע תלול מעץ עליו לא ירדנו.  במקום,עלינו מספר מדרגות אל מרפסת שמשקיפה אל הקרחון מלמעלה. מי שיכול היה לרדת ירד עד לקרחון עצמו.
הפנורמה מדהימה. מי שיכול שירד למטה. במקום שרותים נגישים בקומת הכניסה. המפתח במסעדה.
לאחר שלא שבענו מהמראה אנחנו ממשיכים ליערות המקומיים. העונה –סוף הפריחה לקראת החורף המתקרב.  המשכנו בנסיעה לצידו השני של הקרחון הענק לשיט על ספינה המתקרבת אל הקרחון. היינו על הגשר שמחבר בין הרציף אל הספינה כאשר רוח במשב הוריקני החלה להעיף אותנו על הגשר התלוי. הספן תפס אותנו ביד ואנחנו החזקנו בכל כוחנו את המעקה וביד השניה את מי שעמד לידינו. בנס לא עפנו למים. מסתבר שהרוח הזו מוכרת וידועה, 10 שניות ונעלמת. התכנון היה שגוי. המשב מגיע כל 10 דקות בערך ולעיתים יותר, כך שקשה לצפות.
נרטבנו כהוגן .בגישה אל הספינה שיפוע די תלול, המלחים העלו אותנו במומחיות אל הספינה פנימה למרות הפרשי הגובה פרי שפל. נחתנו בשלום על הספינה שהשיטה אותנו קרוב אל הקרחון. המראה מרהיב ביופיו. הצלחנו לראות ולשמוע נפילה גם בצד שאיננו משופע בנפילות.
לאחר שעט של שעה או יותר שבנו לחוף רטובים מעוד משב של רוח. הרציף היה רטוב וחלקלק,
אחד סייע לשני לדחוף קטע קטן תלול אל המישור. מכאן נסענו למסעדה לאכול צהרים. המסעדה ליד הקרחון לא הייתה מוצלחת. שבנו אל המלון, לקחנו את ההסעה של המלון וטיילנו ברחוב הבודד של קלפטה. מעט חנויות,בתי קפה,מצחיק שישנם שיפועים שבסופם מדרגה(-: כך שלעיתים היה עלינו ללכת על הכביש. מוזר לבני המקום שנוהגים כרצונם בהעדר רמזורים.


בואנוס אירס

רחוב לה בוקה

טיול לאושוואיה

אם אהבתם דרגו אותי   כאן

סיוע בביטוח לאומי וזכויות בעלי מגבלה(נכים)-חינם

 

אודות ethy ab

הידע, הוא טיפה באוקינוס. החיים קצרים. גם בהתניידות בכסא גלגלים השמים אינם הגבול. בבלוג ,רשמים מטיולים,מדע,אוכל,בעלי חיים,מוזיקה קלאסית,ספרים ואחרים,ברוכים הבאים. לשנה החדשה לוקחים את כל ימי השנה ומנקים אותם היטב קנאה, שנאה, גזענות, קמצנות, אגואיזם, רוע לב, דמעות תנין,מחלות, הקדישו בכל יום שליש לעבודה והיתר לשמחה וחדוות חיים. תוסיפו לזה כפות גדושות של אופטימיות,מנה גדושה של אמונה ב-אני מאמין שלכם, מעט נתינה,ויהיה לכם יום נפלא!
פוסט זה פורסם בקטגוריה דרום אמריקה, טיולים בחול ובארץ, עם התגים , , , , , , , , , , , , , , , , , . אפשר להגיע ישירות לפוסט זה עם קישור ישיר.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

אתר זו עושה שימוש ב-Akismet כדי לסנן תגובות זבל. פרטים נוספים אודות איך המידע מהתגובה שלך יעובד.