דרום אפריקה,יענים,טיול לדרום אפריקה 04.09.2005-14.09.2005ביצת יען מצויירת באנימציה סין

טסנו מיוהנסבורג לעיר ג`ורג שם נמצא שדה התעופה הגדול של דרום אפריקה.

לאחר נחיתה אנחנו ממשיכים בדרכינו, לצידי הדרך פרוטיאות רבות בשלל צבעים.  אנו עוברים לאזור מדברי ועולים במעלה ההר לגובה של כ-800 מטר.

יען פרא ליד חוף התקווה הטובה דרום אפריקה

הגענו אל חוות יענים ענקית, אחת מיני רבות אבל מאוד ידועה בדרום אפריקה.  החווה בה ביקרנו הוקמה ב-1930 ע"י משפחת ליפשיץ שעדין מחזיקה את החווה.  רק ב-1958 נפתחה  החווה לתיירות.

מעט על היען בטבע ועוד

היען Struthio camelus הוא גדול העופות החיים כיום.  היענים חיים במישורים ובערבות עשב לרוחבה של אפריקה – מסהרה המערבית ועד דרום אפריקה, באפריקה המזרחית ובאפריקה הדרומית מערבית. היען הוא אחרון המינים הגדולים שנכחד מהנגב.  העדות האחרונה ליענים באזורנו הייתה גופת יען שנגרפה בשיטפון בירדן בשנת 1966.

ביבי יענים בחווה בדרום אפריקה

היען היא חיית בר שעברה לגידולים פרטיים כבר במאה ה-19. יענים חיים באופן טבעי במישורים החמים והיבשים של אפריקה למרות תנאי האקלים הקשים במדבר.

היען ניזונה על אפאלפה שמכיל מים רבים, כך היענים לא זקוקים למים אלא אחת לשבועיים.

ביבי יען בדרך לקחת את המצלמה.

יען אוכל כממוצע כ- 1.5 ק"ג חול ביום בנוסף למזון, לא פעם נמצאו בקיבתה חפצי נוי אבנים ואביזרים אחרים, אלו מסייעים ליען בעיכול המזון.

חיזור היען
ראינו בדרכנו יעני פרא מסתובבים חופשי בקייפטאון ליד כף התקווה הטובה כמו במקומות אחרים באפריקה. יענים בצבעים חומים או כהים יותר תלוי בזן ומין היען. היענים מסוגלים לגמוע מידי יום מרחק של כ-30 ק"מ ויותר.  מהירות ריצתם עשויה לעלות על 60 קמ"ש.   כ-60% מן הפעילות היומית של היען מוקדשת להליכה וחיפוש מזון.  הנקבה עשויה להגיע למשקל 150 ק"ג. גובהו כ – 2.5 מטרים ומשקל ביצתו כ – 1.5 ק"ג. כהתאמה לריצה מהירה נעלמו 2 אצבעות וברגלו השרירית נותרו רק 2 אצבעות. האצבע הפנימית מצוידת בטופר.

יענים בכף התקווה הטובה דרום אפריקה

בחוות הגידול, היענים מוגבלים בשטח המחייה שלהם. השילוב של חיים תחת בקרה בחווה והזנה מרוכזת לעידוד השמנה לא מצריך אותם להלך כל כך הרבה.  צמצום מרחב המחיה מוביל לבעיות רגליים חמורות שמפתחים יענים רבים בשבי.  למרות זאת היענים עשויים להאריך חיים עד גיל 70 ויותר,  ההזדווגות הטבעית בין יענים מתבצעת לאחר ריקוד חיזור מורכב ורב רושם.   בחוות הגידול ההזרעה היא מלאכותית. בכך נגרם לפעמים נזק לאברי המין של היענים.

יען מזיז את הביצים בטבע

התא המשפחתי של היען בטבע מורכב מאם ואב, העוסקים שניהם בבניית הקן, בדגירה ובליווי האפרוחים. האב אף יקריב את עצמו במצב של סכנה לצאצא.  הוא יסיט את תשומת ליבו של הטורף לעבר עצמו, כשהוא מחקה צליעה ויוצר רושם שהוא פצוע.

ביצי היען בטבע מוטלות לתוך גומא שאותה מכין הזכר באמצעות אצבעות הרגליים הגדולות.   בהתאם לעקרונות ההסוואה דוגר הזכר השחור בלילה והנקבה החומה בשעות היום.

ליען תכונות מיוחדות הקשורות לחוש ראייה טוב ועיניים גדולות יחסית. תכונה זו לצד שמיעתו הטובה וגובהו הרב מאפשרים ליען לסקור את השטח מפני הסכנות האורבות לו ולצאצאיו.   הביצים  שייכות לנקבה הבכירה ולשאר הנקבות של הזכר, הן עשויות להימצא בתוך הקן או מפוזרות בסביבתו. בעת הדגירה, הזכר או הנקבה שוכבים על מצבור הביצים שבקן ומביטים על שאר הביצים שבסביבות הקן.

יען מטילה בין  16 ביצים עד 60 ביצים בעונה אחת ו-2000 ביצים בחייה. בגיל 15 מפסיקים להשתמש בביצים כי הקלציום איננו מספיק חזק וקליפת הביצים הופכת לשבירה כך שלא ניתן להשתמש בהן יותר.

בחוות, נשללת מן היענים כל אפשרות למגע ולקשר בין צאצאים לבין הוריהם הביצים נלקחות מהיען מייד לאחר ההטלה להדגרה באינקובטורים או לתעשיית המזכרות.

מעניין לדעת שרק בגיל 14 חודש ניתן לדעת את מין היען.  לכן זה הוא גם גיל השחית. הבשר בגיל זה לא קשה מידי.
החווה בה בקרנו מחולקת למגרשים גדולים מגודרים כדי למנוע את בריחת היענים,
לכל גיל יש את השטח המיוחד לו.  לאחר הטלת הביצים הן נלקחות לאינקובטורים מיוחדים לטיפול, עם בקיעת היענים הם נשארים במדגרה לעוד מספר שבועות. האפרוחים רגישים מאוד להפרשי טמפרטורה הגבוהה ביום ונמוכה מאוד בלילות. האפרוחים מקבלים במהירות זיהומים בדרכי הנשימה.  בהגיעם לגיל 4 חודשים בערך מוציאים אותם החוצה לשמש  כאשר חמים בחוץ עד הערב, בערב מכניסים אותם שוב למקומות מוגנים ומחוממים.

חלק מהחוויה היה לרכב על יען, זה ספורט מקומי ידוע ומצריך מיומנות רבה. לקבל בעיטה מיען יכולה להסתיים במוות,
בחווה בה בקרנו  יש מתחם עץ גבוה כגובה היען בתוך חצר גדולה מתוחמת, סיפרה לנו המדריכה על היען, חייו, גידולו ועוד.

רכיבה על היען בחווה בדרום אפריקה

מוזר היה לראות את פריסת הכנף של היען,
ברגע שפורשים את כנף היען כלפי מעלה מתחת לנוצות הכנף נראית ממש כמו יד אדם. והרגל כרגל אדם.
שני מטפלים מחזיקים ביען והגיבורים בינינו עלו על גב היען, והמטפל הוביל את היען לסיבוב.  כחלק מהמופע ראינו את המטפלים דוהרים ממש על גב היענים במקום מיוחד לכך.  חוויה בהחלט לא שגרתית.

יש תיעוד שהאדם ניצל חלקים שונים מגוף היען או את תוצרתו כבר בימי הביניים.  האבירים נהגו לקשט את קסדותיהם בנוצות היפות ואילו במאה ה- 19 שימשו הנוצות לקישוט שמלות נשים. בין הארצות שייצאו נוצות במאות האחרונות היו מצרים ומרוקו.

והמסחר היענים כנראה  פרח.

מקבלים הסבר על חיי היען

תעשיית היענים אכזרית לטעמי בלשון המעטה, בעיקר בחלק של מריטת הנוצות.
נוצות היענים נתלשות מגופן פעמיים בחייהם.  פעם ראשונה בגיל 7 חודשים. פעם שניה סמוך לשחיטה או מיד אחריה.  מכניסים את היענים שמכסים להם את העיניים למקום סגור שנקרא "קופסת מריטה" כדי לא להבהילן,  נוצותיהם נתלשות מגופם.  המריטה מתבצעת באופן ידני או מכני,  המכונה תולשת את נוצות היען בצורה חסרת הבחנה ואלימה.  פעמים רבות היען מת לאחר תלישת הנוצות לטובת קישוטים.  עורם של היענים משמש להכנת ארנקים כפפות מניפות ועוד.

מקליפת הביצים התקינו התושבים כלים לשימושים יומיומיים וגם כלים מעוטרים בצבעים מרהיבים לשם נוי. במקומות רבים בשר יענים משמש למאכל. בשרו של היען קשה כי רובו שרירים. צריך לדעת איך להכינו.  את קליפות הביצים היפות ביותר ראיתי בסין, שם אומנות שימוש בקליפות ביצים מפותחת מאוד וגם יקרה מאוד. לא התלהבתי במיוחד מהביצים המצוירות שראיתי בדרום אפריקה. ממילא הכיס לא יכול היה לעמוד בהוצאה.

יענים לפני המרוץ בחווה בדרום אפריקה

לפניכם מאמר מעניין של אברהם אופיר שמש שמצאתי במקרה באתר דעת, מרכז לימודי יהדות ורוח. המאמר מדבר על כך שקיימות עדויות להנחת ביצי יענים בבתי כנסת.   במספר מקורות רבניים במאות האחרונות נזכר מנהגן של קהילות יהודיות לתלות ביצי יענים בבתי כנסיות.
(לקריאת מאמר מרתק זה הדן בשורשיו של מנהג זה לחלצו על השורה הזו).
תפוצתו והרעיונות המסתתרים מאחוריו.  הנוהג להניח ביצי יענים בבתי כנסת מאוחר יחסית. מקורות הראשוניים ביותר המצויים מוסרים על קיום המנהג במאה ה- 17 אולם אפשר שהוא קדום יותר כמו גם מוזכר פעם אחת במקרא.
כל הזכויות שמורות לאתר לדעת מרכז לימודי יהדות ורוח.

ברמת הגולן נמצא משק פיתום יענים ישראלי בו יש כ-15,000 יענים, ריכוז הגבוה ביותר של יענים בעולם שהם 13 אחוז מהשוק העולמי אחרי דרו אפריקה המחזיקה ב-80 אחוז מהשוק. היענים משמשים ליצוא בשר עורות ונוצות.

כמו כן יש גידול נפלא של יענים בשמורת טבע חי – בר ביוטבתה. גידול שמטרתו להשיב את היען חזרה לטבע.

על מנת למנוע כל פגיעה ביענים אשר הושבו לטבע, מתבקשים המבקרים לתת ליענים זכות קדימה בשטח, אין להתקרב, לא להאכילם ויש לאסוף את האשפה.

טלפון למידע ודיווחים: רשות הטבע והגנים – מחוז אילת
6373988  08 , 052-3921080

המידע על היענים בחי-בר, מאתר רשות הטבע והגנים

כל הזכויות שמורות להם

כדי למנוע התעללות מיותרת, הימנעו מביקור בחוות יענים תיירותיות.  המגדלים מנצלים את העובדה שהיען היא עוף אקזוטי ומיוחד בכדי להפיק רווחים צדדיים מחוות הפיטום והמריטה.

מומלצים:
האלבומים שלי
דרום אפריקה 1 SOUTH AFRICA אתי1


דרום אפריקה 2 SOUTH AFRICA אתי1

אודות ethy abrahamy

הידע, הוא טיפה באוקינוס. החיים קצרים. גם בהתניידות בכסא גלגלים השמים אינם הגבול. בבלוג,רשמים מטיולי,מדע,מתכונים,בעלי חיים,מוזיקה קלאסית,ספרים ועוד. ברוכים הבאים! לשנה החדשה לקחת את כל ימי השנה לנקות אותם היטב מ-קנאה,שנאה,גזענות,קמצנות,אגואיזם, רוע לב,דמעות תנין,מחלות ועוד. הקדישו בכל יום שליש לעבודה והיתר לשמחה וחדוות חיים. תוסיפו לזה כפות גדושות של אופטימיות,מנה גדושה של אמונה ב-אני מאמין שלכם, מעט נתינה,ויהיה לכם יום נפלא
פוסט זה פורסם בקטגוריה דרום אפריקה, טיולים בחול ובארץ, עם התגים , . אפשר להגיע ישירות לפוסט זה עם קישור ישיר.

6 תגובות על דרום אפריקה,יענים,טיול לדרום אפריקה 04.09.2005-14.09.2005

 1. ענת סקילי הגיב:

  יופי של דיווח, עושה חשק לסוע

 2. yara113 הגיב:

  בהחלט עושה חשק לטייל
  ויש המון מה לראות

  מבינ שהצלחת להרשם.
  לא מבינה מדוע אני צריכה לאשר תגובות ,האם את יודעת היכן טעיתי?
  חיפשתי בכל מקום אפשרי
  ולא מצאתי
  חג שמח
  אתי

 3. כמה שהעלית לי זכרונות.. וואו.. אני ובעלי עשינו לפני שנה טיול לטנזניה, אני , הוא והילדים. כן,כן, יחד עם הילדים. יש לנו שני בנים, איתמר בן 9 וחצי ואייל אוטוטו בר מצווה, וכבר כמה זמן שאנחנו חוסכים בשביל המתנה המושלמת. הטיול הזה היה חוויה כל כך מדהימה – הנופים, החיות, כל הטבע הזה שאיפה פוגשים אותו בחיי היומיום שלנו?? זה כל כך קירב וגיבש אותנו, ואני וןבעלי למדנו להכיר מחדש אחד את השני ואת הילדים הנפלאים שלנו. אני ממליצה בחום זו גם חוויה לימודית מעשירה לילדים ואין מה לפחד!

  • yara113 הגיב:

   שמחה שנהנת.

   בגדול, לא אוהבת פרסום בפורום שלי ללא קבלת רשות.

   לא מחקתי משום הסימפטיה שיש לי לחברה הגאוגרפית. בן של חברים טובים שלי ז"ל עבד בחברה הרבה שנים.

   אשאל רק שאלה קטנה, האם את לוקחת קבוצות של אנשים רתוקים לכיסאות גלגלים לטיולים הללו?

   ערב טוב

 4. oferdub הגיב:

  עופות מרשימים. מעניין איך הגידול שלהם לבשר וביצים ישפיע עליהם, בתהליך הברירה המוכר.

  • YARA113 הגיב:

   העוף מרשים בטבע לא במכלאות, מגדלים אותם לנוצות, מאכל והביצים משמשות לעוד.
   בטבע לא נוגעים ויש די הרבה סוגים שמסתובבים. חלק רכבו על, בהחלט היה חוויה:)

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

אתר זו עושה שימוש ב-Akismet כדי לסנן תגובות זבל. פרטים נוספים אודות איך המידע מהתגובה שלך יעובד.