יפן חלק 4 הר פוגי


08.2010  האקונה הר פוג'י

שש בבוקר 5.8.2010

הנוף שנשקף מקומה 30 של המלון בטוקיו,מהמם. ראות מצויינת וכל טוקיו על מגדליה כמו על כף יד.

לאחר ארוחת בוקר עשירה בה הייתה בחירה בין אוכל יפני למערבי, אנחנו יוצאים בדרכינו אל ההר המפורסם פוג'ימה. והאזור שמסביבו.

האקונה הר פוג'י

הר פוג'י הוא הר געש במרכז האי הונשו, הגדול באיי יפן. זהו ההר הגבוה ביותר ביפן, והוא מתנשא לגובה של 3,776 מטרים. הר פוג'י הוא הר געש פעיל, והתפרצותו האחרונה ארעה בשנת 1707.

ישנן 10 תחנות בהר כאשר הראשונה היא למרגלות ההר והאחרונה הפסגה.
4 תחנות יש בדרך להר. "תחנה חמישית" היא מרכזית.  ארבע תחנות נמצאות בצידי ההר והן נמצאות בגובה של  1400-2400 מטר בהתאם למיקום התחנה. הפסגה גובהה 3776 מ' מעל גובה פני הים .

לתחנה חמישית, ישנן דרכים סלולות ומגיעים אליהן באוטובוסים ובתחבורה פרטית.
לכל תחנה יש את דרכי ההגעה שלה. לתחנה החמישית אנחנו מגיעים עם האוטובוס כאשר מאחורינו שובל ארוך של מכוניות חונות ואנשים רבים עולים ברגל.

אנחנו הזענו מאוד על ההר עקב לחות גבוהה מאוד וטמפרטורה גבוהה.
בדרך, משמיעים רמקולים שיר ילדים על ההר. תושבי המקום שגרים לצידי 5 אגמים באזור, מתנגדים להכרזת המקום כמורשת אונסקו.  הם חוששים שהכרזה על האתר
כ-פארק לאומי, תגרום למגבלה של פיקוח ופיתוח.

תחנה חמישית

מכל תחנה ישנו מסלול טיפוס אל ההר למטפסים. העליה נמשכת בין 5-8 שעות בממוצע. לאורך המסלול ישנן בקתות שאפשר ללון בהן כך שאפשר לכוון להגיע לפסגה עם זריחת השמש. בערך ב 4.30 בחודשים יולי אוגוסט.  בתחנה 6 ו-7 ישנם צריפים למנוחה. לרוב מתחילים לטפס מוקדם בבוקר. עם הפסקות מגיעים לתחנה לפני הפסגה בחצות. נחים מעט ומשלימים את העליה לצפייה בזריחה.
על פי האמונה,ישנם מליוני אלים בשנטואיזם. האלים בשינטו שייכים לטבע ויש בהם הערכה לאל השמש.

בשנת 1998 טיפס אל פסגת ההר אדם בגיל 103.

להר פוג'י מקום מיוחד בתרבות היפנית, והוא מקודש בעיני היפנים.
במשך מאות שנים ההעפלה על ההר הייתה טקס דתי, כתות מסוימות סגדו להר לבדו. ציירים יפנים רבים הנציחו את ההר בסדרות ציורים מפורסמות. היום, הר פוג'י מהווה אתר תיירותי מהפופולריים ביפן, כ-250,000 איש עולים לפסגת ההר מדי שנה.

לעתים מוזכר ההר במערב בשם "פוּ‏גִ'י-יָ‏אמָ‏ה", אך מדובר בקריאה שגויה של הקאנג'י המרכיבים את השם "פוג'י-סאן". מקור השם של ההר אינו ברור.  הקאנג'י בשם ההר משמעותו "עושר" ו"שפע", אך ככל הנראה השם נבחר מטעמי הגייה ולא מטעמי משמעות. על פי פירוש עממי, פירוש השם הוא "אין כמוהו", ואילו אגדה עתיקה טוענת כי משמעות השם היא "בן-אלמוות".


הר פוג'י מתנשא לגובה של 3,776 מטר. זוהי הנקודה הגבוהה ביותר ביפן, וביום נאה ניתן לראות את ההר מטוקיו, הנמצאת במרחק כ-100 קילומטר. הקצה העליון קיימת סוכנות דואר ממנה ניתן לשלוח דואר.

ההר נמצא על הגבול בין המחוז שיזוקה למחוז יאמאנאשי.
ההר מוקף ב-5 אגמים: אגם קָ‏או‏וָ‏אגוּ‏צִ'י, אגם יָ‏אמָ‏אנָ‏אקָ‏ה, אגם סָ‏אי, אגם מוֹ‏טוֹ‏סוּ‏‏ ואגם שוֹ‏גִ'י. הטמפרטורות נמוכות מאוד בגלל הגובה – הטמפרטורה הנמוכה ביותר שנרשמה באזור היא מינוס38.0°C  הטמפרטורה הגבוהה ביותר עומדת על 17.8°C- ופסגת ההר מכוסה בשלג ברוב חודשי השנה.

איך נוצר ההר.

הר פוג'י נמצא במפגש של 3 לוחות טקטונים – הלוח האירו-אסיאתי, הלוח הפיליפיני ולוח אוחוצק. הר הגעש פעיל, והוא התפרץ כ-20 פעמים במהלך ההיסטוריה היפנית. בעת ההתפרצויות, פולט ההר זרמי לבה ומאגמה, סקוריה ואפר געשי. ההתפרצות האחרונה, המכונה "התפרצות הואי", התרחשה מ-16 בדצמבר 1707 עד ה-1 בינואר 1708. במהלך ההתפרצות, נוצר לוע חדש על מדרון ההר.

ההתפרצות הגעשית שהייתה,פיצלה את ההר לפני כ-80,000 שנים. התפרצויות נוספות גרמו לכיסוי המקום באפר שחור מהלבה. התפרצות נוספת לפני 10,000 שנים גרמה להיווצרות שני מכתשים בהם ניקוו אגמים . בכל הסביבה נשארו 5 אגמים וההר עם הכיפה המשולשת למעשה צעיר. בן כ-10,000 שנים.
יש פתגם יפני שאומר:
"אם לא הגעת להר פוגי אתה טיפש. ומי שעלה פעמיים נחשב לטיפש גדול יותר. מי שעלה פעם אחת הוא חכם".

ביפן מאמינים שהחלום הראשון של השנה החדשה יקבע איזו שנה זו תהיה.
החלום הזה חשוב כל כך שיש לו שם מיוחד: hatsu yume.
לפי האמונה העממית, כדאי לחלום בחלום הראשון של השנה החדשה (לפי הסדר):
על הר פוג'י, ציפור הנץ וחצילים. בתקופות עתיקות ייחסו חשיבות רבה לחלום הראשון של השנה החדשה. כדי לחלום על דברים טובים כמו אוצרות נהגו להכניס מתחת לכרית נייר, שכתוב עליו "אוצר", הם קיוו לחלום על אוצר ואולי לזכות בו…

המקור  כנראה מ-השוגון האחרון שאהב את הר פוגי בעיקר בגלל צייד ה-הוק (נץ). כמו גם אהב גידול חצילים.  ההר גבוה, הנץ חזק ואילו החציל עדין. השילוב הביא כנראה את האמונה.
גידול חציל באותם ימים היה יקר. הוא גודל בחממות, היום נמצא בשווקים בצורות שונות וטעימות.

הר פוג'י הוא מקום מקודש עברו היפנים מאז ההיסטוריה המוקדמת של האומה.
קיימות עדויות לקיום פולחן על ההר מאז המאה השביעית.

אחת מאגדות היפניות העתיקות מספרת כי קיסר יפן הורה לשרוף בפסגת ההר את סם החיים אשר קיבל מאהובתו, נסיכה בת הירח, ולכן ההר היה לסמל של חיי נצח עבור היפנים. בנוסף, לפי הדת שינטו, על ההר גרים האלים פוג'י-הימה וסאקויה-הימה.

לפי בודהיזם, קדושתו של ההר נובעת מצורתו, המזכירה את פרח הלוטוס.
מפאת קדושתו של ההר, העלייה עליו, אשר החלה במאה ה-17 הפכה לטקס דתי.

העליה אל ההר הייתה אסורה על הנשים עד שנת 1872  מחשש לקנאתה של אלת ההר. זו חששה שהגברים לא יחפצו בה יותר. מבחינה דתית, דת השינטו רואה בדם משהוא שאיננו טהור. אולם מים כן מטהרים. "טומאה" (לידה, מחזור). לנשים אסור היה גם להיכנס למקומות נוספים כמו האבקות סומו ועוד. האיסור לא היה מבחינת אפליה. אלא כדי לשמור על מסורת  השינטו.

בגלל מעמדו המיוחד של פוג'י בדתות יפן, נשמרו עליו מקדשים ו-טוריאי רבים.

(טוראי הוא שער מסורתי יפני הנמצא בכניסה למקדשי שינטו, לעתים גם במקדשים בודהיסטים. לטוריאי שני עמודים ניצבים הנושאים שתי קורות אופקיות, ופעמים רבות הוא צבוע בוורמיליון (אדום-כתום). באופן מסורתי עשוי הטוריאי מעץ או מאבן, אם כי בשנים האחרונות החלו להופיע שערים עשויים פלדה או פלדת אל-חלד. הטוריאי מסמל את החיץ שבין המקדש הקדוש לחוף החילוני, ומאמינים תורמים טוריאי כאות תודה על הצלחתם. על טוריאי מופיע פעמים רבות לוח ועליו כיתוב כלשהו).

בנוסף, לאורך השנים, במיוחד בשנות ה-40 של המאה ה-20, הופיעו כתות ששמו את ההר במרכז הפולחן הדתי שלהן.

הר פוג'י באמנות יפן

מבטים  על הר פוג'י ביפנית – "פוג'אקו שאנג'ורוקיי".
בגלל צורתו הסימטרית היפהפייה של ההר, הוא מופיע ביצירות אמנות רבות, כאשר המוקדמת ביניהם היא ציור על נייר מהמאה ה-9. הקשר המיוחד להר אופייני בייחוד לאמנים במאה ה-19 . בסדרה , 46 הדפסי עץ גדולים שהכין האמן היפני קאטסושיקה הוקוסאי המתארים את הר פוג'י בעונות שונות של השנה, בתנאי מזג אוויר שונים, וממרחקים שונים. במקור נועדה היצירה לכלול 36 הדפסים, אולם 10 הדפסים נוספים נוספו לאחר פרסומה הראשון. ההדפסים נוצרו בין השנים 1826 – 1833.
הסידרה זכתה לפרסום בינלאומי, ו-"100 מבטים על הר פוג'י". ההר מופיע גם בסדרת ציוריו "53 המראות של טוקאידו" של הצייר הירושיגה, אשר גם הקדיש להר שתי סדרות ציורים. הצייר אוטגאווה קוניושי צייר מספר תמונות של ההר, וכך גם מספר צייריו יפניים חשובים של סוף המאה ה-19 ותחילת המאה ה-20.  להתרשם תוכלו בקישור המצורף.

קישור מויקיפדיה לציורים

עוד קישורים

יער אאוקיגהארה

היער לרגלי הר פוג'י, בצדו המזרחי, נקרא אָ‏אוֹ‏קִיגַ‏הָ‏ארַ‏ה, או ג'וּ‏קאָ‏י ביפנית – "ים העצים". לפי אגדות עממיות, ביער זה מתגוררים שדים, ורוחות רפאים. זהו מקום ההתאבדויות השני בעולם, אחרי גשר שער הזהב. מאז שנות ה-50, כ-500 בני אדם שמו קץ לחייהם ביער. כ-30 גופות נמצאות ביער כל שנה. בנסיון להתמודד עם התופעה, הרשויות המקומיות אף הציבו ביער שלטים, הקוראים למבקרים אשר הגיעו ליער להתאבד לשקול את החלטתם מחדש.

פוג`י האקונה נשיונאל פארק.  הרים מסביב, נהר זורם לצדי הכביש. עוברים בעיירה אדואהרה       (Odawara) ומטפסים לעבר הרכס שמעברו השני יושבת האקונה אליה נגיע מאוחר יותר.

כל העצים ירוקים. הבתים צמודים לכביש והנהג מתמרן בזהירות.

הכול ציורי ויפה. על ההר מרכז מבקרים, דוכני אוכל,מזכרות לתיירים,מסעדות, שרותים ומה לא בעצם. תלמידים,טיילים, בכל פינה. כולם נחים או עושים הכנות לטיפוס לנקודה הבאה במעלה ההר. לא להאמין כמה אנשים על ההר בנקודה החמישית בה היינו. צעירים,מבוגרים ומי לא? למרות הקהל הרב שקט, אין דחיפות,מריבות או אחרים.


על ההר אופים לחם מיוחד שנקרא לחם מלון בלאק או לחם בירה. הוא לחם בצורת ההר,צורתו חרוט ומלמעלה מצופה בקוקוס כמו השלג שעל ההר ונמכר באריזות נאות.

חברות רבות אמצו את השם פוג'י כדי לקדם מכירות.

המשך יבוא

ליפן- חלק 1

ליפן חלק 2

ליפן חלק 3
לחלק 4

אודות ethy abrahamy

הידע, הוא טיפה באוקינוס. החיים קצרים. גם בהתניידות בכסא גלגלים השמים אינם הגבול. בבלוג,רשמים מטיולי,מדע,מתכונים,בעלי חיים,מוזיקה קלאסית,ספרים ועוד. ברוכים הבאים! לשנה החדשה לקחת את כל ימי השנה לנקות אותם היטב מ-קנאה,שנאה,גזענות,קמצנות,אגואיזם, רוע לב,דמעות תנין,מחלות ועוד. הקדישו בכל יום שליש לעבודה והיתר לשמחה וחדוות חיים. תוסיפו לזה כפות גדושות של אופטימיות,מנה גדושה של אמונה ב-אני מאמין שלכם, מעט נתינה,ויהיה לכם יום נפלא
פוסט זה פורסם בקטגוריה טוקיו, יפן, עם התגים , , , . אפשר להגיע ישירות לפוסט זה עם קישור ישיר.

2 תגובות על יפן חלק 4 הר פוגי

  1. פשוט מדהים! וגם האנשים האמיצים שבוחרים לחיות את חייהם בצל ההר, פשוט מנטליות מדהימה.

  2. yara113 הגיב:

    באיסלנד חיים ממש על הרי געש ומנצלים את המשאבים

    גם בארץ לא חסרות רעידות רק שלא מדווחים עליהן(-:

    הם רגילים כמו שבניו זילנד מזג האויר משתנה כל שעה.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

אתר זו עושה שימוש ב-Akismet כדי לסנן תגובות זבל. פרטים נוספים אודות איך המידע מהתגובה שלך יעובד.