יפן 33 קיוטו,קימונו,יצירה לבוש ועוד


מפגודת הזהב אנחנו עוברים למקום בו מיצרים קימונו ממשי בשיטה העתיקה.

מרגע הכניסה נשארים מהופנטים מהיופי של אמנות עתיקה זו. מקסים לראות תלמידים צעירים ומבוגרים כאחת שמגיעים ללמוד את התורה.

הקימונו  הו למעשה  "פריט לבוש" ומהווה את תלבושתה הלאומית של יפן. בעבר ייצגה המילה "קימונו" את כל סוגי הביגוד והמלבושים.   בעת החדשה המשמעות מיוחסת רק  לחלוק המהודר והטקסי המשמש בעיקרו את המין הנשי, אך גם גברים וילדים.

אחד מהנולים לאריגה שעדין בשימוש במקום

חלוק הקימונו  הוא לבוש מפואר, משמש כלבוש רשמי ובחיי היומיום.
הקימונו הוא כותנת בית ארוכה עשויה משי. מעוצבת בצורת טי (T) ומאופיינת בצווארון ושרוולים רחבים וארוכים, הנשמטים עד גובה הקרסוליים.
על חלקו החיצוני של הקימונו ניתן לחזות בהדפסים ארוגים או צבועים, על פי נושא נבחר.

כמיטב המסורת, הקימונו שונה לנשים נשואות  לבין קימונו מסוג אחר. נשים שטרם נישאו תתעטפנה בקימונו שנקרא בשם פוריסודה. הוא בגד בעל שרוולים המגיעים עד הרצפה, אשר נועד במקורו בעיקר לאירועים רשמיים ומיוחדים.

העבודה הידנית

בעל שרוכש לאשתו קימונו, שמח לרכוש כי זו רכישה חד פעמית. ההוצאה לבעל עשויה להגיע למליון ין ויותר. האשה מרגע שתלך עם קימונו, לא תלך יותר עם תכשיטים כל שהם. נשים נוהגות ללבוש תחתונים אדומים שמטרתם להגן על האשה.

מראה לנו את דרך העבודה.

הזהב והעט לציור

הכנסת עלה הזהב האמיתי לרקמה

רוקם, מעביר את המחט מלמעלה למטה בדייקנות מרשימה.

רוקם בזהב.

הכנת צבעים ועוד

משי בשלל צבעים

הקימונו עוטף את  האדם שלובש אותו כצדו השמאלי פרוס תמיד מעל צידו הימני.
להוציא מלבושי גוויה לקראת קבורתה שם זה הפוך כפי שסיפרתי ברשומה קודמת.
שניהם אחוזים במקומם על ידי אבנט צבעוני ורחב המכונה אובי. האבנט נקשר מאחור.
שכבות הקימונו רבות. ונעטות בסדר קבוע מראש.
לבישת הקימונו תיעשה בדרך כלל יחד עם עטיפת כפות הרגליים בגרב מסורתית הנקראת טאבי.  אלו גרביים עם חלוקה בין הבוהן ליתר האצבעות ברגל.
מעל לגרבים אלו נועלים נעלים מסורתית. מסוגים שונים.  גטה, הם סנדלי עור ועץ, וזורי הן מעין נעלי עור פתוחות.

ההיסטוריה של הקימונו ארוכה.
דגמי הקימונו הראשונים הושפעו עמוקות מהלבוש הסיני המסורתי רחב  ההיקף שהתרחש בציר היפני-סיני, למן המאה החמישית לספירת הנוצרים.
במאה השמינית עיצובים סיניים נכנסו לאופנה היפנית והמאפיין הבולט ביותר היה הפיכתו
של הצווארון הגבוה למאפיין שכיח במיוחד בקרב אופנת הנשים היפנית.

במהלך תקופת היאן היפנית  ( 794 עד 1192 לספירה),הקימונו קבל סגנון מיוחד .
לובשיו, עטו על כתפיהם עד 12 שכבות ולעתים יותר בצבעים מנוגדים, עליהן עטו חצי סינר המכונה בשם מוֹ, מעל הקימונו.
לשילובי הצבעים השונים נודעו משמעויות שונות. כל שילוב הוא ייחודי בפני עצמו.
בעידן מורומאכי (בשנים 1392 עד 1573), החל להתלבש ללא תחתוני האקאמה שהיו נהוגים. במקום קשרו בחגורה בשם אובי.

במהלך תקופת אדו  השרוולים התארכו במיוחד בקרב נשים לא נשואות, ואף האובי נעשה רחב יותר ובעל סגנונות קשירה שונים שנכנסו לאופנה. באותם הימים.

הסמוראים נהגו ללבוש קימונו. עבורם שימש הקימונו לבוש רשמי או בתור לבוש נוסף מתחת לשריון הסמוראי. לרוב דובר בקימונו פשוט או בעל עיטורים שהיה ברשות המשפחה או הכוח הצבאי שלאנשיו השתייך הסמוראי.

מתקופת אדו נותר הקימונו ללא שינוי, הן בקרב הנשים והן בקרב הגברים. כיום, היום,משמש  הקימונו על פי רוב בתור מלבושים לאירועים מיוחדים הנלבשים בעיקר על ידי נשים. גברים אפשר יהיה למצוא לבושים בקימונו בעיקר בחתונות, טקסי תה ובאירועים אחרים הנושאים אופי בעל יחוד או היבטים רשמיים שונים ומגוונים. את הקימונו אפשר אף למצוא על גופם של גברים, במופעים של ספורט מסוים, דוגמת קנדו. פעמים רבות, ניתן יהיה לזהות מתאבקי סומו מקצועיים הלבושים קימונו, וזאת בשל העובדה שחלק מדרישות התפקיד שומה עליהם ללבוש ביגוד יפני מסורתי בהופעה ציבורית.  מעטות הן הנשים המבוגרות ועוד פחות מכך הגברים שלובשים את הקימונו על בסיס יומיומי.

כל קימונו מיוצר מגליל-בד יחיד המיוצר בגדלים תקניים של כ-35 סנטימטרים ברוחבו וכ-11.5 מטרים באורכו . אורך זה מספיק לתפירת קימונו אחד למבוגר.  כאשר כל הגליל ישמש להכנת הקימונו. קימונו מסורתי נארג ידנית והבדים מיוצרים ומעוצבים  במלאכת-יד. הטכניקות ליצור הקימונו שונות ומשמשות להוספת הדקורציות והדפוסים לבגד הבסיסי. חלקים נרחבים מהקימונו נעשית עדין כמיטב המסורת, בטכניקת היוזן ובשעוונית. במשך השנים התפתחו צבעים נוספים,וסגנונות שונים באריגים, כמו גם באבזרים, דוגמת האבנט (האובי).

בקימונו המסורתי משמשים במשי,רקמות משי מוזהבות מעטרות את הבד על פי ציורים ועיצובים שנעשים ע"י אמוני המקום הכל בעבודת יד. כל תפר זו עבודת יד. כל נגיעת צבע היא עבודת יד.

יחד עם התפתחות תעשיית הטקסטיל, ניתן היום לרכוש הקימונו בן-זמננו העשוי אריגים זולים יחסית וקלים לשימור וטיפוח, דוגמת משי מלאכותי, כותנה, סאטן כותנה, פוליאסטר וסיבים סינתטיים אחרים. אפס, המשי עודו נחשב לאריג האידאלי והשימוש בו נמצא בגדר חובה בכל האמור בלבישת קימונו במסיבות רשמיות.

חשיבות רבה לדוגמאות המודפסות על הקימונו, והן-הן אלו אשר תבדלנה בין קימונו יומיומי לבין קימונו רשמי איכותי. קימונו פשוט בנוי מדוגמאות ארוגות או צבועות החוזרות על עצמן,
בקימונו רשמי  דוגמאות בעיצוב-חופשי הנצבעות על כל הבד או רק לאורך שולי-הבגד.
על פי הדוגמה שעל הקימונו אפשר גם לקבוע באיזו עונה לובשים אותו.
קימונו עם דוגמאות של פרפרים או סאקורה (דובדבן יפני) משמשים בעונת האביב.
דוגמאות דמויות-מים תהיינה נפוצות למדי במהלך ימי הקיץ החמים.
בחודשי הסתיו מקובל צבעו החום-זהבהב של עץ האדר היפני.  בתקופת החורף עשויים העיצובים אף לכלול במבוק, עצי אורן, פריחות עצי שזיפים וכיוצאים באלו.

קימונו ישנים ממוחזרים לעתים קרובות במגוון אופנים.
לדוגמא ייצור קימונו לילדים, יצירת טלאים שיכסו את הפגמים. ייצור תיקי-יד ואבזרי קימונו דומים.

כל קימונו מותאם ללובשת אותו בעזרת קפלים למיניהם. אנשים שקומתם גבוהה או מבנה גופם רחב עד מאוד, דוגמת מתאבקי הסומו כבדי-המשקל, נאלצים אפוא ללבוש קימונו במידות מיוחדות המותאמות להם באופן אישי.

הקימונו נתפר מבד ארוג באופן ידני. הבד נארג בנול-יד יפני העונה לשם האטה אוריקי (Hata oriki). זאת ועוד, הקימונו נתפר באופן מסורתי מאריג שרוחבו עומד על 36-40 סנטימטרים לערך.

קימונו ארוג ביד יקר מאוד.  עלותו של הקימונו לאישה עשויה מגיע לסכום של 10,000 הדולרים האמריקאייםואף יותר. ערכת-תלבושת קימונו שלמה ומלאה, הכוללת קימונו, לבוש תחתון, אובי, עניבות, גרביים, סנדלים ואבזרים למיניהם, עשויה להמכר בסכומים העולים אף על 20,000 דולרים. אובי (האבנט) עשוי להמכר במחיר של כמה אלפי דולרים. רובם של הקימונו עולים סכומים הנמוכים במידה ניכרת מהמתואר. אנשים רבים יוצרים את הקימונו שלהם והלבוש התחתון המתאים על ידי יצירת דוגמה תקנית, או אף על ידי מיחזור קימונו ישנים. אריגים זולים ותוצרי-מכונות עשויים אף להחליף את המשי המסורתי הנצבע ידנית. יתר על כן, ביפן ישנו שוק פורח בעבור קימונו יד-שנייה, שמחיריהם עשויים אף להתחיל ב-500 ין. מחיר האובי לנשים,(האבנט)  הם מוצר יקר ערך.
בעוד שאובּי פשוטים כבדוגמה פשוטה או צבע אחיד עשויים להמכר במחירים נמוכים,החל ב-1,500 יין, הרי שאפילו אובי משי משומש עשוי לעלות כמה מאות דולרים, שכן יש צורך בבעל-מלאכה מיומן על מנת ליצרם. אובים לגברים, אף אלה העשויים משי, נוטים לעלות הרבה פחות, בשל העובדה שהם צרים יותר, קצרים יותר ומעוטרים הרבה פחות מאלו אשר עטויים על גופן של בנות המין הנשי.

סגנונותיהם של הקימונו נעים מסגנון רשמי מאוד ועד לסגנון פשוט, קל ונוח לשימוש יומיומי.
מידת הרשמיות שבקימונו הנשי נקבעת על פי רוב על ידי הדוגמה, האריג והצבע.
קימונו לנשים צעירות הינם בעלי שרוולים ארוכים המעידים על נשים שטרם נישאו,הם נוטים להיות משוכללים יותר מאשר קימונו רשמי דומה המיועד לנשים מבוגרות.
קימונו לגברים עשויים בדרך כלל צורה בסיסית אחת, ונלבשים בעיקר בצבעים מאופקים למדי. מידת רשמיותם נקבעת אף היא על ידי סוג וצבע האבזרים, האריגים ומספר או העדר סמלי המשפחה. כאשר מספר גבוה של חמישה סמלים מסמל רשמיות קיצונית.

המשי הינו האריג הרשמי ביותר. קימונו העשויים אריגים דוגמת כותנה ופוליאסטר אמורים לשקף על פי רוב סגנון פשוט ונוח יותר.

נשים רבות ביפן בת-זמננו אינן מסוגלות לעטות קימונו בלא כל עזרה.  הקימונו הנשי הטיפוסי כולל תריסר יחידות לבוש נפרדות הנלבשות. הן נבחרות ומהודקות למקומן על-פי כללי פרוטוקול קבועים, והסיוע של מלבישת קימונו מקצועית ומורשית. על פי רוב, תקראנה מלבישות הקימונו נקראות לשירות בבית הלקוח לקראת אירועים מיוחדים, ברם חלקן אף עובדות מתוך מכונים לעיצוב-שיער.

בחירת סגנון הקימונו בהתאם לנסיבות האירוע אינה פשוטה כלל ועיקר. היא מצריכה היכרות עם משמעותו הסמלית כמו גם המסרים החברתיים העדינים של הקישוט, המשקפים את גילה של האישה, מצבה המשפחתי ומידת הרשמיות של האירוע ההולך וקרב.

לומדים לארוג

הקורוטומסודה קימונו שחור רישמי לאשה נשואה.

פוריסודה "שרוולים מתנודדים" הם הקימונו הרשמיים ביותר בעבור האישה הלא נשואה,

ירוטומסודה  קימונו בצבע-אחיד נלבשים על ידי נשים נשואות

הומונגי  "ביגוד לביקורים נחשב לרשמי מעט יותר מקרוב משפחתו,

צוקסאגה קימונו זה הינו בעל דוגמאות מעט יותר צנועות .

ירומוג'י קימונו בצבע אחיד שמותר בלבישת נשים נשואות ולא-נשואות.

קומון  "דוגמת איכות". קימונו עם דוגמה קטנה החוזרת על עצמה לאורך האריג. הסגנון פשוט ונוח יותר ועשוי להלבש ברחבי העיר, או יחד עם אובי רשמי בעבור ארוחה במסעדה. מותר בלבוש על ידי נשים נשואות ולא נשואות.
ויש עוד סוגים.

קימונו לגברים

שמלות הקימונו לגברים הינן פשוטות הרבה יותר ולרוב תכלולנה מספר מרבי של חמישה חלקים נפרדים, לא כולל הנעלה.

הקימונו לגברים הינו בעל שרוולים המתחברים לגוף הקימונו עם לא יותר ממספר אינץ' לא מחוברים בתחתית, על מנת לאפשר את לבישת האובי סביב המותניים תחתם.

הסגנון הרשמי ביותר של קימונו לגברים הוא שחור אחיד עם חמישה קא-מון על החזה, הכתפיים והגב. סגנון רשמי מעט פחות מתבטא בקימונו בעל שלושה קא-מון. קימונו מסוג זה יתיאם לרוב לביגוד תחתון ואבזרים בצבע לבן.

המסלול לתצוגת האופנה

לומדים לארוג משי

נול גדול לאריגה.
לתצוגת האופנה לחצו על הקישור.

http://www.youtube.com/watch?v=22aevhpIAy8

המשך יבוא

ליפן- חלק 1

לחלק 14

לחלק 15

לחלק 16

לחלק 17

לחלק 18

לחלק 19

לחלק 20

סיוע בביטוח לאומי וזכויות בעלי מגבלה (נכים)-חינם


המטבח של מאיר השמן

לא בית תמחוי אלא מטבח שמספק אוכל לעשרות ילדים בבת ים.

המטבח מופעל באמצעות תרומת חינם של סדנאות שניתנות על ידי מיטב השפים בארץ  לחצו כאן 

אודות ethy abrahamy

הידע, הוא טיפה באוקינוס. החיים קצרים. גם בהתניידות בכסא גלגלים השמים אינם הגבול. בבלוג,רשמים מטיולי,מדע,מתכונים,בעלי חיים,מוזיקה קלאסית,ספרים ועוד. ברוכים הבאים! לשנה החדשה לקחת את כל ימי השנה לנקות אותם היטב מ-קנאה,שנאה,גזענות,קמצנות,אגואיזם, רוע לב,דמעות תנין,מחלות ועוד. הקדישו בכל יום שליש לעבודה והיתר לשמחה וחדוות חיים. תוסיפו לזה כפות גדושות של אופטימיות,מנה גדושה של אמונה ב-אני מאמין שלכם, מעט נתינה,ויהיה לכם יום נפלא
פוסט זה פורסם בקטגוריה טיולים בחול ובארץ, יפן, קיוטו, עם התגים , , , , , , , , . אפשר להגיע ישירות לפוסט זה עם קישור ישיר.

2 תגובות על יפן 33 קיוטו,קימונו,יצירה לבוש ועוד

 1. flashes הגיב:

  איזה יופי בתי המלאכה האלה בהם אורגים את בדי המשי לקימונו.
  הקימונו כל כך יפה ומהווה תכשיט בפני עצמו, כך שלא מפתיע שלא לובשים איתו תכשיטים.

 2. yara113 הגיב:

  צודקת, מצד שני הם כן מקשטים את השיער שמסורק בתסרוקות מיוחדות בסיכות מיוחדות עם כל טוב.
  לא בטוחה שזה יותר זול מתכשיטים(-:
  ערב טוב
  אתי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

אתר זו עושה שימוש ב-Akismet כדי לסנן תגובות זבל. פרטים נוספים אודות איך המידע מהתגובה שלך יעובד.