יפן חלק 56 הירושימה חלק 1

הירושימה

המשבר הכלכלי בארצות הברית ב-1929 פגע קשה ביפן והביא לחיסול הדמוקרטיה הפרלמנטרית. הידרדרות הכלכלה החלה עוד בתום מלחמת העולם ה-1, במלחמת העולםהראשונה, הצטרפה יפן לכוחות בעלות הברית,אבל שיחק רק תפקיד שולי במאבק הכוחות הקולוניאליים הגרמנים במזרח אסיה. בועידת השלום בפריז של 1919, הציעה יפן תיקון סעיף "שוויון גזעי" לברית של חבר הלאומים ונדחתה על ידי ארצות הברית, בריטניה ואוסטרליה.

יהירות ואפליה גזעית כלפי היפנים, רדפה את יחסי יפן והמערב מאז פתיחתה הכפויה של המדינה ב 1800, והיו שוב הגורם העיקרי להידרדרות היחסים בעשורים שלפני מלחמת העולם השנייה.

בשנת 1917,בעקבות לחצי המיליטריסטים, פלשה יפן לסין וכבשה את חצי האי  שאנדון. כוחות צבא יפן שהיו במנצ'וריה נחלצו להגן על מסילת הברזל היפנית במקום.
בשנת 1923 השתלטו היפנים על מנצ'וריה,והפכו אותה למדינת חסות.
הם תפסו בסין מספר מחוזות שכללו את בייג'ין.
בשערי בייג'ין חייב צבא יפן את הסינים לחתום על סכם שבו קיבלו את המצב שנוצר כמו שהוא. בעקבות הצלחותיה הצבאיות, שטף את יפן זרם של קנאות לאומנית שבאה לידי ביטוי בהשקפות שהשתלטו בה כמו סוציאליזם ממלכתי, אנטי קפיטליזם, וחתירה לדיקטטורה צבאית ולהתפשטות טריטוריאלית.
פעמים רבות תוך שימוש בכוח בהתאם למסורת הסמוראית.
אנשי המפלגות, בעלי ההון והסוציאליסטים נסחפו בזרם ויישרו קו עם המדיניות שהכתיבו את המיליטריסטים. רבים אימצו את "תורת הגזע".

ברעש האדמה הגדול קנטו ב-1923 ,יפן הגיעה לידי שפל כלכלי ב-1929.
הרעש הכניס את העולם לדיכאון גדול והחריף את המשבר.
ב-1933 עלו הנאצים לשלטון בגרמניה, והצלחתם עוררה בקרב הימין ביפן מחשבות על חיסול משטר המפלגות גם שם.

בשנת 1924, עבר בקונגרס בארה"ב חוק הכללת אסור עלייה נוספת מיפן.

במהלך שנת 1930, הצבא שלט שליטה כמעט מוחלטת על הממשלה.  אויבים פוליטיים רבים נרצחו, וגם הקומוניסטים נרדפים.   ההשפעה פעלה גם במישור החינוכי,התקשורתי והתעצמה עוד יותר.  הצי וקציני צבא כבשו  את רוב המשרדים החשובים, כולל זה של ראש הממשלה.
כבר קודם לכן, בעקבות יפן, והדוגמא של מדינות מערביות, אילצה את סין להסכמים כלכליים ופוליטיים ושוויונית. יתירה מכך,ההשפעה של יפן על מנצ'וריה הלכה וגדלה בהתמדה מאז המלחמה ב- 1904-05 . כאשר הסינים הלאומנים החלו ברצינות לאתגר את עמדתה של יפן במנצ'וריה בשנת 1931, קאנטו (הצבא היפני במנצ'וריה הכוחות המזוינים) כבש את מנצ'וריה.
שנה שלאחר מכן, "מנצ'וריה הוכרזה כמדינה עצמאית, הנשלטת על ידי צבא קוונטונג באמצעות ממשלת בובות.
באותה שנה, חיל האוויר היפני הפציץ בשנגחאי כדי להגן על התושבים היפנים מן התנועות האנטייפנית.

ביולי 1937 יצאה יפן להרחיב את כיבושיה בסין.
עד 1938 היא השתלטה על רב מזרח סין. צבא סין נסוג להרים וניהל מלחמת גרילה מתישה נגד יפן. הסינים נלחמו בעזרת הנשק שסיפקו להם ארה"ב ואנגליה,נשק שהגיע אליהם בדרך סודית,היא "דרך בורמה".
עם פרוץ מלחמת העולם ה-2 נקטה יפן עמדה של איבה כלפי מעצמות המערב.

ב-1940 חתמו יפן סין הצרפתית (וייטנאם) על הסכם עם ממשלת וישי הצרפתית, והצטרפו למעצמות הציר גרמניה ואיטליה היא "אמנת הציר המשולש".
עם בריה"מ היא חתמה על הסכם נטרלי.  פעולות אלו הגבירו הסכסוך בין יפן לארצות הברית ובריטניה, אשר הגיבו בחרם נפט.
ארה"ב, דרשה מיפן חד משמעית לסגת מסין.

מחסור בנפט שנוצר וכישלונות לפתור את הסכסוך בדרך דיפלומטית גרמו ליפן להחליט ללכוד את הודו המזרחית ההולנדית (אינדונזיה) העשירה בנפט ולפתוח במלחמה עם ארה"ב ובריטניה.
בדצמבר 1941, תקפו יפן כוחות הברית בפרל הארבור שבאיי הוואי.  התקפה זו הוציאה מפעולה את השייטת שעגנה במקום, וגרמה לנזקים גדולים בנפש וברכוש גם בנקודות נוספות ברחבי האוקיינוס השקט.
התקרית הקטנה שנעשתה במהירות.  גרמה למלחמה בהיקף מלא על ידי הצבא קאנטו, אשר פעל באופן עצמאי ולא מהממשלה מתון יותר.
הכוחות היפנים הצליחו לכבוש כמעט את כל החוף של סין במלחמה קשה והשאירה חותמה על האוכלוסייה הסינית עם זאת, הממשלה הסינית לא נכנעה לחלוטין, המלחמה נמשכה בהיקף נמוך עד 1945.

למחרת ההתקפה הכריזה ארה"ב מלחמה על יפן, ובריטניה הצטרפה מייד.
היפנים פתחו במתקפות במזרח הרחוק, וכבשו את הונג-קונג מידי הבריטים. הם לקחו בשבי את הצבא הבריטי שהיה בסינגפור, פלשו לבורמה דרך תאילנד והגיעו לגבול הודו.
הם הביסו את שייטות בריטניה והולנד, כבשו את אינדונזיה ההולנדית ואת הפיליפינים. הכניעו את האמריקאים בחצי האי  באטאן ונחתו בגינאה החדשה.

בקיץ 1942 השתרע תחום שלטונה של יפן על כל דרום מזרח אסיה ומעבר לאוסטרליה.
נקודת המפנה במערכה באוקיינוס השקט היתה בקרב מידוויי ביוני 1942.
מכאן ואילך,כוחות בעלות הברית ניצחו . והצליחו לאט להשיב  את השטחים שנכבשו על ידי יפן. בשנת 1944, היו הפצצות אוויריות אינטנסיביות נחתו על יפן.

החל מהמחצית השנייה של 1942 ניהלו האמריקאים בעלי היתרון באוויר, מתקפה כללית נגד היפנים. האמריקאים התקדמו מאי לאי לכיוון יפן. בשנת 1944 כבשו את האי סייפאן שמדרום ליפן, ומשם השתלטו על אוקינאווה.

יפן נעשתה חשופה למתקפה האווירית של בריטניה וארה"ב. שהפציצו ללא הרף את הערים ואת התעשייה. יותר ממאה ערים הופצצו שוב ושוב כדי לשבור את רוחה של יפן ללא הצלחה.
ארה"ב הבינה שיש להיערך לקרב יבשתי עם היפנים.  הרעיון עורר התנגדות גדולה בארה"ב, שזה עתה סיימה את הקרב על האי אוקינאווה וסבלה אלפי אבדות.
במקום, בחרה ארה"ב על הטלת הפצצה האטומית על הירושימה ופצצה שנייה על נגסאקי.

ב -6 באוגוסט ו -9, וברית המועצות נכנסה למלחמה נגד יפן ב -8 באוגוסט.

באביב 1945, כוחות אמריקנים פלשו לאוקינווה באחד הקרבות העקובים מדם של המלחמה.

ב -27 ביולי 1945,יצאה יפן בהצהרת פוטסדאם לכוחות הברית וביקשה להיכנע ללא תנאי, או ההרס ימשיך.   עם זאת, הצבא לא לקח בחשבון כניעה תחת תנאים כאלה, באופן חלקי גם לאחר שצבא כוחות ארה"ב הנחיתו  את שתי פצצות האטום.
ב -14 באוגוסט, לעומת זאת, הקיסר החליט להיכנע ללא תנאי.

ב-2.9.1945 לאחר הטלת פצצת האטום והצטרפות בריה"מ למלחמה נגדה,חתמה יפן על הסכם כניעה. רק באוגוסט 1945,הסתיימה מלחמת העולם השנייה.
עם כניעת יפן הסכימו האמריקאים להשאיר את הקיסר על כנו, מחשש שמקצת היפנים ינקטו צעדים של ייאוש. הודעת הקיסר ברמקולים על כניעתו התקבלה בהלם.

הקיסר הודיע שאין הוא יותר במעמד של "אל" אלא של "בן אנוש ומדינאי".

יפן איבדה 2 מליון בני אדם, ערים רבות חרבו עד היסוד. כמו גם התעשייה.
יפן איבדה את מקורות חומרי הגלם.
6 מיליון פליטים חזרו ליפן לאחר המלחמה. וביפן התקבלה חוקה חדשה ב-1947.

הקיסר, לא הוגדר עוד כבן אלוהים. הפרלמנט נקבע כגוף מחוקק היחיד.

ב-1952 הסתיים הכיבוש האמריקאי ביפן, אבל איים שונים נותרו בידי ארה"ב. הם עברו בהדרגה לידי יפן החל מסוף שנות ה-60 של המאה ה-20, מלבד  האי אוקינאווה ששימש בסיס ימי לארה"ב.

http://סיוע-בביטוח-לאומי-וזכויות-נכים-חינם.com

אודות ethy abrahamy

הידע, הוא טיפה באוקינוס. החיים קצרים. גם בהתניידות בכסא גלגלים השמים אינם הגבול. בבלוג,רשמים מטיולי,מדע,מתכונים,בעלי חיים,מוזיקה קלאסית,ספרים ועוד. ברוכים הבאים! לשנה החדשה לקחת את כל ימי השנה לנקות אותם היטב מ-קנאה,שנאה,גזענות,קמצנות,אגואיזם, רוע לב,דמעות תנין,מחלות ועוד. הקדישו בכל יום שליש לעבודה והיתר לשמחה וחדוות חיים. תוסיפו לזה כפות גדושות של אופטימיות,מנה גדושה של אמונה ב-אני מאמין שלכם, מעט נתינה,ויהיה לכם יום נפלא
פוסט זה פורסם בקטגוריה http://yara113.wordpress.com/wp-admin/profile.php, טיולים בחול ובארץ, יפן, עם התגים , , , , , , , , , , , , , . אפשר להגיע ישירות לפוסט זה עם קישור ישיר.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

אתר זו עושה שימוש ב-Akismet כדי לסנן תגובות זבל. פרטים נוספים אודות איך המידע מהתגובה שלך יעובד.