יפן, חלק 57 מוזיאון ימטו

במלחמת העולם השניה הוטבעה ספינה גדולה ע"י האמריקנים, ספינה שהוגדרה שאיננה ניתנת להטבעה.  ספינה שיתרונה הייה בטווח הירי שלה ולא מול מתקפה אוירית. מסופר "שמאות" מטוסים השתתפו בהפלתה.

התברר שהספינה התבקעה לשניים והתותחים שהיו על סיפונה שהשתחרו הם למעשה שטיבעו את הספינה. לאחר המלחמה היפנים הוציאו את הספינה .

הכניסה למוזיאון

ספינת המערכה יָמַאטוֹ  Yamato‏, הייתה אוניית המערכה המובילה מסדרת ימאטו, ששירתה בצי הקיסרי היפני במהלך מלחמת העולם השנייה. האונייה, שנקראה על שמו של שבט ימאטו העתיק, ואוניית-האחות שלה מוּסאשׁי היו אוניות המערכה הכבדות והחמושות ביותר שנבנו אי פעם, בעלות הדחק מקסימלי של 72,800 טון, חמושות בתשעה תותחי 18 אינץ'. שתי האוניות טובעו במהלך המלחמה.

האונייה, שבנייתה החלה ב-1937, נכנסה לשירות בסוף 1941 ותוכננה להתמודד עם העליונות המספרית של ציי המעצמות בעלות האינטרסים באוקיינוס השקט. במהלך שנת 1942 שימשה הימאטו אוניית הדגל של הצי היפני המשולב וביוני באותה שנה פיקד אדמירל איסורוקו יממוטו על קרב מידווי הרה האסון.

בתחילת 1943 הייתה מוסאשי לאוניית הדגל של הצי המשולב והימאטו עגנה למשך שארית השנה ולמשך רוב 1944 בבסיסי הצי היפני בטרוּק (אחד מאיי מיקרונזיה) ובקוּרֶה, כתגובה לאיומי הצי האמריקאי. על אף נוכחותה בקרב ים הפיליפינים ביוני 1944 לא מילאה הימאטו כל תפקיד בקרב. הפעם היחידה שבה ירתה בתותחיה הראשיים לעבר מטרות שטח של האויב הייתה באוקטובר 1944, כשנשלחה להתעמת עם כוחות אמריקאיים שפלשו לפיליפינים במהלך קרב מפרץ לייטה.

במהלך 1944 החל מאזן הכוחות הימי באוקיינוס השקט לנטות באופן חד לרעת יפן, ובתחילת 1945 סבל הצי הקיסרי ממחסור קשה באספקה ובדלק, שהפחית את יעילותו באופן משמעותי. באפריל 1945, בניסיון נואש להאט את קצב התקדמות בעלות הברית, נשלחה הימאטו למשימה לאוקינאווה במטרה למנוע בכל מחיר את הפלישה ולהילחם עד להשמדתה. ב-7 באפריל תקפו את הימאטו מפציצים ומפציצי-טורפדו שהמריאו מנושאות המטוסים האמריקאיות וטיבעו אותה על כל אנשי צוותה.

בעזרת תמונות וצילומי וידאו אישר אחד ממתכנני האונייה, שיגרו מקינו, את מיקומה של הימאטו. שרידי האונייה ממוקמים כ-290 ק"מ דרומית-מערבית לקיושו בעומק 340 מטר, בשני חלקים.  חלק קדמי, הכולל את החרטום ושני שליש מהאונייה ואת ירכתיה.

במשך עשרות שנים לאחר המלחמה הוקירו היפנים את זיכרון הימאטו בדרכים שונות. מבחינה היסטורית שימש השם ימאטו שם פואטי של יפן.  ככזה, הפך השם לשם נרדף לסופה של האימפריה היפנית.

באפריל 1968, הוקם בכף אינוּטאבּוּ שבמחוז קאגושימה עמוד זיכרון לזכרם של חללי מבצע טן-גו. באוקטובר 1974 יצר רייג'י מטסומוטו את סדרת האנימציה חלוצי החלל. הסדרה עסקה בבנייה מחדש של אוניית המערכה כספינת חלל ובמסעה הבין-כוכבי להצלת כדור הארץ. הסדרה נחלה הצלחה מסחררת ובעקבותיה נעשו חמישה סרטים ושתי סדרות-בת נוספות; בעוד שביפן שלאחר המלחמה ניסו האזרחים להגדיר משמעות חדשה לחייהם, הפכה הימאטו לסמל של גבורה ושל רצונם של היפנים לשקם את תחושת הגבריות שאבדה להם עם תבוסת מדינתם.  הסדרה זכתה להצלחה אף בצפון אמריקה ויצרה בסיס לשוק

בשנת 2005 נפתח בעיר קורה, בסמוך למספנות הצי, מוזיאון הימאטו. על אף שמטרתו לחנך על נושא ההיסטוריה הימית של יפן לאחר תקופת מייג'י, שם המוזיאון דגש מיוחד על האונייה הנושאת את שמו; הימאטו משמשת כמוטיב חוזר בקרב מספר תצוגות ואף קיים חלק המוקדש לסדרה "חלוצי החלל." המוצג המרכזי של המוזיאון, החולש על חלק גדול מהקומה הראשונה, הוא דגם מוקטן באורך 23.6 מטרים של הימאטו.

תצוגת מודל הספינה היא בגודל עשירית מההיקף של יאמאטו קרב משוכפל בצורה מדויקת ככל האפשר, המבוסס על ציורים, צילומים מקוריים, ותמונות מתחת למים נעשה על ידי סקרים הצוללת. כאשר במרכזו של מוזיאון יאמאטו, מודל זה עשירית בהיקף של יאמאטו קרב מעבירה את החשיבות של שלום את הפוטנציאל של טכנולוגיה תעשייתית לדורות הבאים.

באותה שנה יצא לאקרנים סרט באורך מלא בשם "ימאטו" לציון שישים שנה לסיום מלחמת העולם השנייה. הסרט מבוסס על ספר בעל אותו השם, ומציג את המלחים ששירתו על האונייה ואת רגשות הכבוד והחובה שחשו. הסרט יצא לאקרנים במעל ל-290 בתי קולנוע ברחבי יפן, וזכה להצלחה מסחרית בהכניסו שיא של 5.11 מיליארד ין.

במוזיאון נמצאת תצוגה המתארות כיצד בנתה יפאן צי מודרני, כדי  להדוף את המדינות המערביות תאבות בצע, שאינן מזכירות כלל את יפאן .

אוצר המוזיאון, מר קזושיגה טודקה, מציין שהקמתו של המוזיאון היתה בלתי אפשרית לפני עשור עקב התחושה אנטי מלחמתית.

כיום,יפאנים הצעירים רוצים להראות צד אחר ושיעור המבקרים במוזיאון עולה. מאז פתיחתו ביקרו במקום  מאות אלפי בני אדם.

צעיר שביקר במקום, הסביר כי  צעירי יפן חושבים שיש להצטער על חלקה במלחמה, אבל יש גם במה להתגאות.

המספנה בקורה מתפקדת גם היום.
בסוף מלחמת העולם הייתה הגבלה על כמות הספינות שכל מדינה רשאית לבנות. הפסקת ייצור הספינות גרמה לאבטלה גדולה והיפנים לא קבלו את ההסכם ובנו עוד ספינות מלחמה גדולות בניגוד להסכם בין 5 המדינות . דבר שגרם למלחמה הפסיפית.
הנפט באינדונסיה מצד אחד ומצד שני פחדם של היפנים לא רצו להיות מותקפים ע"י האמריקנים. כאן הגיע מתתקפת פרל הארבר וספינות רבות נהרסו.
האמרחקנים רצו להגן על האוקינוסים לכן עברו דרך תעלת פנמה ולא יכלו לבנות ספינות רחבות. מאז למעשה הסתיים עידן ספינות המלחמה הרחבות.

http://www.yamato-museum.com/en/

המשך יבוא

 

ליפן- חלק 1

ליפן חלק 2 


ליפן חלק 3 

לחלק 4

לחלק 5

לחלק 6

חלק 7

לחלק 8

לחלק 9

לחלק 10

לחלק 11

לחלק 12

לחלק 13

לחלק 14

לחלק 15

לחלק 16

לחלק 17

לחלק 18

לחלק 19

לחלק 20

להמשך הרשומות לחצו על טיולים + יפן מצד ימין.

מומלצים:

אם אהבתם לחצו על  דרגו אותי +  תודה

אל תשכחו שגלעד שליט עדין בשבי

friends4gilad@gmail.com

הקבוצה הרישמית בפייסבוק
הטוויטר הרישמי .

הצטרפו!
המטבח של מאיר השמן

לא בית תמחוי אלא מטבח שמספק אוכל לעשרות ילדים בבת ים.

המטבח מופעל באמצעות תרומת חינם של סדנאות שניתנות על ידי מיטב השפים בארץ  לחצו כאן 

פורום זכויות ומוגבלות(נכים)

 

אודות ethy abrahamy

הידע, הוא טיפה באוקינוס. החיים קצרים. גם בהתניידות בכסא גלגלים השמים אינם הגבול. בבלוג,רשמים מטיולי,מדע,מתכונים,בעלי חיים,מוזיקה קלאסית,ספרים ועוד. ברוכים הבאים! לשנה החדשה לקחת את כל ימי השנה לנקות אותם היטב מ-קנאה,שנאה,גזענות,קמצנות,אגואיזם, רוע לב,דמעות תנין,מחלות ועוד. הקדישו בכל יום שליש לעבודה והיתר לשמחה וחדוות חיים. תוסיפו לזה כפות גדושות של אופטימיות,מנה גדושה של אמונה ב-אני מאמין שלכם, מעט נתינה,ויהיה לכם יום נפלא
פוסט זה פורסם בקטגוריה הירושימה, טיולים בחול ובארץ, יפן, עם התגים , , , , , , , , . אפשר להגיע ישירות לפוסט זה עם קישור ישיר.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

אתר זו עושה שימוש ב-Akismet כדי לסנן תגובות זבל. פרטים נוספים אודות איך המידע מהתגובה שלך יעובד.