האינטליגנציה החברתית של החיידקים- תערוכה והרצאה / פרופסור אשל בן יעקב ושרין זקן

האינטליגנציה החברתית של החיידקים- תערוכה והרצאה / פרופסור אשל בן יעקב ושרין זקן

לחצו על F11 כדי להגדיל את הצילומים

את המידע המצורף שמעתי בהרצאה בחמד"ע ב-18.01.2012 . רותקתי לחוויה והחלטתי להביא בפניכם  כדי שתהנו גם אתם מיופים של החיידקים והשימושים העתידי בהם במישורים רבים.

המרצה, פרופ' אשל בן יעקב הוא פרופסור לפיזיקה בבית ספר לפיזיקה של מערכות מורכבות  ואסטרונומיה   באוניברסיטת תל-אביב. עוסק בין השאר במערכות ביולוגיות מנקודת מבטו של פיזיקאי תוך שימוש בשיטות הלקוחות מתחום הפיזיקה.

פרופ' אשל בן יעקב מחזיק בקתדרה לפיזיקה של מערכות מורכבות

כנשיא החברה הישראלית לפיזיקה.

Maguy-Glass   יו"ר עמית של האגודה האמריקאית לפיסיקה הנשיא לשעבר של האגודה הישראלית לפיסיקה. בית הספר לפיזיקה ואסטרונומיה באוניברסיטת תל אביב ע"ש ריימונד ובברלי סאקלר.

מה  שלמדתי בהרצאה

רובנו סבורים שחיידקים הם אורגניזמים פשוטים הפועלים ביחידוּת. הרושם הזה נובע מאלפי ניסויי מעבדה, שנערכו לאורך שנים רבות, שבהם גודלו החיידקים בצלוחיות עתירות מזון בתנאים נוחים.

בעשור האחרון הבינו החוקרים, כי הסוד המאפשר לחיידקים לשרוד הוא שיתוף הפעולה ביניהם. צלחת הפטרי ליד הצילום, אמיתית. ההגדלה לאחר צביעה

בתנאים קשים, כמו אלה שהם פוגשים בטבע, החיידקים מפעילים מנגנוני תקשורת מתקדמים (בעיקר באמצעות "שפה  כימית") ומתארגנים למושבות ענק המונות מיליארדי פרטים, פי כמה וכמה ממספר בני האדם על כדור הארץ. המושבה אוספת מידע מן הסביבה ומבצעת עיבוד מידע מבוזר, כמעין מוח-על בעל זיכרון קולקטיבי, למידה מהניסיון, תכנון לעתיד ואף קבלת החלטות שיתופית.

למעשה הקהילות האלה מתפקדות כמו יצור רב-תאי, כולל התמיינות תאים, חלוקת משימות, ובמקרים מסוימים גם יצירת גופים הפועלים כאברי רבייה.

אחד הביטויים של אסטרטגיות אלה הוא מגוון הצורות המרחביות שלובשות מושבותיהם בתנאים שונים, המאפשרת להם לתפקד ביתר יעילות בתנאים הנתונים.

ממצאים  אחרונים מראים, למשל, שבנוכחות אנטיביוטיקה, החיידקים משנים בכוונה את ארגון המושבה ומקריבים חלק ממנה כדי להגן על חלקה האחר ולהבטיח את המשך קיומה. נראה שיש לחיידקים כעין זיכרון קיבוצי של אסטרטגיות שנקטו בעבר, והם יכולים לשלוף אותם לפי הצורך.

תארו לעצמכם להקת סרדינים ששוחה באוקיינוס.

זכויות לצילום לצלם. התמונה נלקחה מכאן

הסרדינים שוחים כמו במעגל והכיוון למקום אליו צריכים להגיע.  יחד הם משתפי פעולה, נוקטים אסטרטגיה,בורחים מטורפים והשורה ארוכה. כלהקה הסיכוי לשרוד גדול יותר.

זו רק דוגמא אחת להישרדות.

גם ציפורים עפות בסדר מסויים כדי לשמור כיוון ואחרים.

עוד על פרופ אשל בן יעקב

צלחות פטרי אמיתיות בגודל אמיתי באתר של האוניברסיטה

תמונות מהאוניברסיטה

באתר הידען.

על דילמת האסיר

המוח ההולוגרפי  לא להחמיץ. מרתק

בויקיפדיה

על התערוכה

התמונות בתערוכה מייצגות סדרת דגמים מרהיבים שיצרו מושבות החיידק Paenibacillus dendritiformis Paenibacillus vortex בצלחת פטרי במעבדתו של פרופסור אשל בן יעקב מבית הספר לפיזיקה ואסטרונומיה באוניברסיטת תל אביב. בעוד שהצבעים בתמונות הם תוספת אמנותית, התבניות נוצרו על ידי המושבות עצמן המונות עשרות-מיליארדי חיידקים. החיידקים יוצרים את התבניות האלה כדי להתאים את המושבה בתגובה לתנאי עקה המופעלים עליה במעבדה, תנאים המחקים סביבות עוינות בטבע. הן מדגימות את אסטרטגיות ההתמודדות שהחיידקים למדו להפעיל ובהן, שיתוף פעולה באמצעות תקשורת. כדי לפתח תבניות מורכבות כאלה על התאים היחידים לתמרן את ארגון המושבה בכללותה לטובת הקבוצה.

קוטר המושבות הוא 7-10 סנטימטרים כגודל צלחת הפטרי שבה גדלו. בכמה מן התמונות נראית נקודה גדולה במרכז. זאת הנקודה שממנה החלה המושבה לגדול לאחר זריעה של כ-10,000 חיידקים. הנקודות הבהירות הקטנות יותר הן קבוצות של אלפי חיידקים הנעות סביב מרכז משותף.

לרבות מן המושבות המתוארות בתערוכה יש ענפים בעלי כיוון מוגדר היוצרים מבנה ספירלי-מערבולתי, ומכאן השם vortex. מושבות כאלה הן בעלות מבנה כיראלי. המונח כיראלי מתאר תכונה של אי-סימטריה גאומטרית שבה הגוף אינו חופף את תמונת הראי שלו, בדומה להבדל שבין יד ימין ליד שמאל (ביוונית: כיר = יד). אופנה פוגשת מדע

הצצה לתערוכת היחיד של שרין זקן, הכפר הגלובלי בעולם הבקטריות, שתתקיים ביולי 2012 במכללת שנקר. התערוכה תציג את תוצאות המחקר הבודק כיצד אפשר להשתמש בתכונות הגדילה והתקשורת של החיידקים ליצירת אופנה ואמנות. תכונות אלו דומות באופיין לרשת התקשורת האנושית המסועפת בעולם המודרני של המדיה והאינטרנט.

המחקר בנוי בשני שלבים: הראשון, ניסיון לגדל את החיידקים על גבי הבד עצמו. השני, יצירת אופנה הבנויה על תקשורת בין חלקי הבגד והגזרה (אם זה בכפתור, צווארון, שרוול וכו') באופן מקביל לתקשורת בעולם החיידקים.

הפרויקט יוצג כפרויקט גמר במחלקה לעיצוב אופנה והינו שיתוף פעולה בין המחלקה להנדסת פלסטיקה בשנקר לבין פרופסור אשל בן יעקב מאוניברסיטת תל רבי.

התמונות שלפניכם הן המחשת תמצית חזון הפרויקט.

מיקרוביולוגיה – החיידק החכם ביותר בעולם / אנה קוצ'מנט סינטיפיק אמריקן

למידה מחידקים על רשתות חברתיות, ההרצאה באנגלית ברורה

הרצאה באנגלית.

מקווה שתהנו

תודה לד"ר איתן קרין, מנהל תרבות מדע בחמד"ע על שיתוף הפעולה

 אם אהבתם לחצו על  דרגו אותי

המטבח של מאיר השמן לא בית תמחוי אלא מטבח שמספק אוכל לעשרות ילדים בבת ים. המטבח מופעל באמצעות תרומת חינם של סדנאות שניתנות על ידי מיטב השפים בארץ  לחצו כאן

אודות ethy ab

הידע, הוא טיפה באוקינוס. החיים קצרים. גם בהתניידות בכסא גלגלים השמים אינם הגבול. בבלוג ,רשמים מטיולים,מדע,אוכל,בעלי חיים,מוזיקה קלאסית,ספרים ואחרים,ברוכים הבאים. לשנה החדשה לוקחים את כל ימי השנה ומנקים אותם היטב קנאה, שנאה, גזענות, קמצנות, אגואיזם, רוע לב, דמעות תנין,מחלות, הקדישו בכל יום שליש לעבודה והיתר לשמחה וחדוות חיים. תוסיפו לזה כפות גדושות של אופטימיות,מנה גדושה של אמונה ב-אני מאמין שלכם, מעט נתינה,ויהיה לכם יום נפלא!
פוסט זה פורסם בקטגוריה אמירות ואחרים,, המלצות, ידענים,, מדע, עם התגים , , , , , , , , , , , , , . אפשר להגיע ישירות לפוסט זה עם קישור ישיר.

2 תגובות על האינטליגנציה החברתית של החיידקים- תערוכה והרצאה / פרופסור אשל בן יעקב ושרין זקן

 1. הקלפטה. הגיב:

  אתי. למרות שהנושא מרתק, שלוש פעמים התחלתי לקרוא ולראות את ההרצאה, ותמיד נשברתי.
  ככה קורה לי עם כל חומר רציני יותר או פחות.
  מה שכן, אני מסוגלת לראות ולהנות מתמונות.
  לפי התמונות למעלה החיידקים מאוד דקורטיביות.
  ופועלים לפי הקריאה של קרל מרקס "פועלי כל העולם תתאחדו."
  לא קל יהיה לנצח אותם, אם בכלל.
  שבת נעימה ושבוע טוב.

 2. yara113 הגיב:

  אהבתי את התגובה של "פועלי כל העולם התאחדו"
  יש עוד כמה דוגמאות.
  הבנת מצוין.
  החיידקים הרבה יותר חכמים מהאדם.
  לדעתי זה פרס נובל.
  בתקווה שיהיה למטרות טובות ולא אטומיות
  שבוע טוב

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

אתר זו עושה שימוש ב-Akismet כדי לסנן תגובות זבל. פרטים נוספים אודות איך המידע מהתגובה שלך יעובד.