אקוודור גלפגוס 05.2012 חלק 34

לצפייה טובה בצילומים לחצו על F11

הטיול בשביל הפלמינגו ברשומה הקודמת העביר אותנו בתוך יער מנגרובים שונים.

באיי גלפגוס קיימים כמה סוגים של עצי מנגרובים.

ecuadorforall (198)

הם גדלים בביצות המנגרובים. הביצות מורכבות ממגוון של עצים סובלניים ושיחים שפורחים במים מלוחים רדודים ובוציים או מים מליחים. מנגרובים מזוהים בקלות על ידי מערכת השורשים שלהם. שורשים שמותאמים במיוחד לתנאים המחייה המיוחדים שלהם בתוך בוץ ומים מלוחים,הענפים בנויים כך שהם יכולים לסנן את המלח והרפש החוצה. המנגרובים ניזונים ממים מתוקים למרות שחיים במליחה. הענפים אנכיים במכוון. המנגרובים חיים באזורים מסוימים במערכת האקולוגית שלהם בהתאם לזן. לרוב הם גדלים לאורך קו חוף,מפרצים מוגנים ליד שפכי נהרות. גודלם משתנה בהתאם לבית גידולם. שטוחים,גבוהים, כנראה כמידת הגאות והשפל. באיי גלפגוס מוכרים ארבעה מיני מנגרובים.

המנגרוב שחור  Avicennia germinans מנגרוב שחור 3

למנגרוב השחור יש את העמידות הגבוהה ביותר בפני מליחות מבין המנגרובים. המנגרוב השחור מכיל בלוטות מיוחדות שמסננות מלח. המנגרוב השחור גדל לגובה של כ-20 מטר. הענפים ארוכים ומכוסים בקליפה חומה.  העלים גדלים בזוגות בצורת אליפסה. העלה עליון ירוק כהה התחתון חיוור יותר ומצופה מלח.  פרחיו צהובים.  המנגרוב השחור גדל בקבוצות, יש לו פרי שנראה כמו גרגר שעועית וצבעו ירוק. הפרח לבן העלים בשרניים מאוד וליד העצים מקיפים אותו שורשי אויר קצרים.

פרחי המנגרוב השחור

המנגרוב האדום  Rhizophora mangle נפוץ יותר בגלפגוס ומזוהה על פי צבעם האדמדם של העצים.

מנגרוב אדום גלפגוס 9

המנגרוב האדום מהווה מקור לפחם וטאניניים שמשמשים בתעשיית ה-עור. העצים גדלים לגובה 72 מטר למרות שישנם שיחים קטנים אדומים. העלים מעובים מאוד. גם כאן העלים גדלים בזוגות. עלה כהה ירוק מלמעלה ומתחתיו עלה צהוב חיוור. מנגרוב אדומים 9

שורשי המנגרוב

למנגרוב האדום פרחים צהובים שגדלים בקבוצות של 2-3 פרחים יחד. פרחי מנגרוב אדום גלפגוס

זכויות לצילום זה לויקיפדיה 

המנגרוב האדום גדל לרוב באזורי שפל כמו גם בגבהים, מעורב גם עם מינים אחרים שחיים באזור.

Maytenus octogona Mangrove מנגרוב כפתור

פרחי מנגרוב לבן איסבלה גלפגוס

מנגרוב או buttonwood  Conocarpus erecta  הוא לא מנגרוב אמיתי.

פרחי מנגרוב כפתור 1

עץ הזה שנחשב לגבוה מבין המנגרובים נמצא בדרך כלל בגבהים.  יש לו קליפה אפורה כהה ועלים סגלגלים חלקים וצבעם ירוק,לרוב מחודדים עם בלוטות מלח בבסיס. לעץ יש כפתורים שהופכים לפרחים ירוקים שיבשילו לפרי סגול עגול.  גובהו כ-8 מטר.

המנגרוב לבן  Laguncularia racemosa

מנגרוב לבן איסבלה גלפגוס

מנגרוב לבן גדל לתוך שיח עם שורשי אוויר קרובים למים. המנגרוב הלבן משגש באזורים של גאות ושפל נדירה. העלים חלקים מלבניים וצבעם ירוק עם חריצים.

חשיבותם של מנגרובים במערכת האקולוגית רבה. המנגרובים הם חלק ייחודי של המערכת  אקולוגית  חופית. העלים והענפים של המנגרובים מספקים חומרים מזינים התומכים במגוון רחב של יצורים ימיים. המים הרדודים בתוך ביצת מנגרוב משמשים חממה לדגים צעירים,לסרטנים שונים,לרכיכות ועוד. המנגרובים מהווים אזור קינון למאה מיני ציפורים שחיות בגלפגוס רובן אנדמיות. ביניהן אנפות, סיבכי,פרושי קרקע,פרושי דרווין והשורה ארוכה.

המנגרובים מונעים את שחיקת קו החוף בעיקר בצורת הצמיחה המרושתת.  בכך שומרים למעשה על קו החוף מסחף ונזקי הגלים והסערות.  הם תופסים את הקרקע ויחד אתה את החומרים האחרים ובכך מייצבים את השטח ומונעים בריחת החומרים המזינים שנמצאים בקרקע. הם מהווים בית גידול והאכלה לבעלי חיים רבים שמסתתרים בין הענפים,השורשים והעלים,ביניהם דגים מסוגים שונים,ציפורים והשורה ארוכה.

המנגרובים עמדו בפני אסונות טבע במשך מיליוני שנים,המערכת האקולוגית של המנגרובים היא  יקרת ערך. היא בין בתי הגידול המאוימים ביותר בעולם.

עד לאחרונה אזורים אלה נחשבו שממה "מיותרת" שהופכת אותם קלים לניצול. תעשייה השרימפס גדלה במהירות ומהווה את האיום הגדול ביותר על המנגרובים. יערות המנגרובים נוצלו במטרה לספק מקור זול של קרקע ומים לחקלאי שרימפס. היערות העבותים נהרסים כדי לפנות מקום לברכות שרימפס מלאכותיות. בעולם 50% מיערות המנגרובים נהרסו בגלל חוות שרימפס. ביבשת אקוודור נהרסו בין 20 עד 50% מיערות המנגרובים. באזור הצפון המערבי של אקוודור כמעט 90% של מנגרובים אבדו. לכן בגלפגוס אין גידולים.

מצד שני גידול באוכלוסיה מביא לביקוש קרקע נוספת לבניה. בעיר איסבלה בקשו תושבי העיר ווילמיל להרחיב את העיר.  כך גם בעירה פוארטו. בשנת 2001 עיריית איסבלה הגיעה להסכם עם הפארק הלאומי. הסכם שבו 22 דונם של צפון שדה הלבה של העיר ירכשו 11 דונם של מנגרוב ולגונה ויהפכו לחלק מהעיר. הסחר נעשה על מנת להגן על אזור הביצות. המצב נדרש עקב תיירות גוברת ורצון התושבים להתפרנס בכבוד.  איום זה נמשך.

הגנה על יערות המנגרובים דורשת לחנך את הצרכנים במדינות העשירות שמייבאות מוצרי יוקרה כמו שרימפס.  צמצום הביקוש לשרימפס בריכה מפחית את הלחץ על המנגרובים.

חוקים ממשלתיים מחמירים ואכיפה בהגנת מנגרובים הם גם גורם חשוב. חינוך ברמה המקומית כמו חשיבות של שימור הביצות הללו על מנת לשמור על הסביבה החופית הוא חיוני.

המשך יבוא:

אקוודור חלק 1

אקוודור חלק 2

אקוודור חלק 3

אקוודור חלק 4

אקוודור חלק 5

אקוודור חלק 6

אקוודור חלק 7

אקוודור חלק 8
אקוודור חלק 9
אקוודור חלק10

אקוודור חלק 11

אקוודור חלק 12

אקוודור חלק 13
אקוודור חלק 14

אקוודור חלק 15

אקוודור חלק 16

אקוודור חלק 17
אקוודור חלק 18
אקוודור חלק 19
אקוודור
חלק 20

אקוודור חלק 21

אקוודור חלק 22
אקוודור
חלק 23
אקוודור
חלק 24
אקוודור
חלק 25

אקוודור חלק 26

אקוודור חלק 27 

אקוודור חלק 28

אקוודור חלק 29
אקוודור חלק 30
אקוודור חלק 31
אקוודור חלק 32

אקוודור חלק 33

אם אהבתם לחצו על דרגו אותי

המטבח של מאיר השמן לא בית תמחוי אלא מטבח שמספק אוכל לעשרות ילדים בבת ים. המטבח מופעל באמצעות תרומת חינם של סדנאות שניתנות על ידי מיטב השפים בארץ לחצו כאן

פורום זכויות ומוגבלות(נכים)

אודות ethy abrahamy

הידע, הוא טיפה באוקינוס. החיים קצרים. גם בהתניידות בכסא גלגלים השמים אינם הגבול. בבלוג,רשמים מטיולי,מדע,מתכונים,בעלי חיים,מוזיקה קלאסית,ספרים ועוד. ברוכים הבאים! לשנה החדשה לקחת את כל ימי השנה לנקות אותם היטב מ-קנאה,שנאה,גזענות,קמצנות,אגואיזם, רוע לב,דמעות תנין,מחלות ועוד. הקדישו בכל יום שליש לעבודה והיתר לשמחה וחדוות חיים. תוסיפו לזה כפות גדושות של אופטימיות,מנה גדושה של אמונה ב-אני מאמין שלכם, מעט נתינה,ויהיה לכם יום נפלא
פוסט זה פורסם בקטגוריה אקוודור, בעלי חיים, גלפגוס, טיולים בחול ובארץ, עם התגים , , , , , , , , , , , , , . אפשר להגיע ישירות לפוסט זה עם קישור ישיר.

6 תגובות על אקוודור גלפגוס 05.2012 חלק 34

 1. motior הגיב:

  עצי מאוד מעניינים. מקווה שיישמרו.

  • yara113 הגיב:

   המנגרובים מאוד מעניינים. אתמול ראיתי סרט שהמנטות חיות ביניהן. לא יודעת אם יש מנטות בגלפגוס לא בדקתי.
   אחרים יש המון. שבוע נפלא

 2. עופר D הגיב:

  זכורים לי המנגרובים מסיני. גם אז התרשמתי מהייחוד שלהם כמערכת צמחית ייחודית.
  טוב שהם נשמרים בגלפגוס. נראה שהמודעות שם לשמירת בסביבה תבטיח את שימור המינים השונים שלהם שם.

  סופ"ש מהנה, אתי יקרה

  • yara113 הגיב:

   נכון. יש מנגרובים בסיני. כאן יש 4 סוגים שוים.
   לכל אחד יחוד משלו. וכולם אנדמיים.
   בהחלט נושא מעניין.
   והמודעות שם לשמירה גבוהה מאוד.
   סוף שבוע נעים

 3. ע נ נ ת הגיב:

  איזה עצים נפלאים ומיוחדים! תודה שהבאת 🙂

  • yara113 הגיב:

   ראיתי מנגרובים בהמון מקומות, בהחלט מערכת מיוחדת במינה שעושה רבות לשימור אם בעלי חיים אם בריחת חופים ועוד.
   למזלינו המדריך שלנו מתמצא מעט בחי בעיקר ובצומח ונתן לנו הסבר על הסוגים השנים של המנגרובים.
   הבעיה הגדולה שלהם גילו לידם נפט. ואת יודעת בדיוק מה קורה שמגלים נפט אי שם. לשמחתי הם שומרים בקנאות ולא מאפשרים פגיעה באיים. הוכרז ע"י אונסקו. כאתר מורשת ובצדק. התושבים מודעים.
   ויפה שמגיל צעיר מאוד יש להם ערכים לטבע ולסביבה.
   יום טוב.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

אתר זו עושה שימוש ב-Akismet כדי לסנן תגובות זבל. פרטים נוספים אודות איך המידע מהתגובה שלך יעובד.