אי-מווו – הוא קול הצרחה של הזכר האמו. מכאן שמו של עוף ה – אמו שחי באוסטרליה.

 אי-מווו – הוא קול הצרחה של הזכר האמו. מכאן שמו של עוף

ה – אמו שחי באוסטרליה.

 

אמו (Dromaius) הוא העוף השני בגודלו אחרי היען, ששייך אף הוא לסדרת הייענאים. בדומה ליען, גם האמו חסר יכולת תעופה. המין Dromaius novaehollandiae הינו המין היחיד ששרד בסוג זה, ומצוי ביבשת אוסטרליה בלבד.

 

המין נפוץ במרבית אזוריה של אוסטרליה, למעט יערות גשם ואדמה חסרת צמחיה. הוא נדיר במדבר ובאזורים הצפוניים ביותר, ומגיע אליהם רק אחרי עונת הגשמים.  ניתן עדיין למוצאו בקרבת הערים הגדולות, אך לא בקרבת אזורי מחייתו הטבעיים שנוצלו לצורכי חקלאות.

 

גובה של האמו הוא 1.75 מטרים בממוצע. משקלו 50 – 55 ק"ג, הנקבות שוקלות כ ־ 5 ק"ג יותר מהזכרים. לעוף שתי שכבות נוצות זהות בגודלן והן צמודות ושטוחות על גופו. כשהנוצות מתחדשות צבען שחור כהה, אך עם הזמן הן דוהות בשמש וצבע הכסות משתנה לאפור בהיר. לאפרוחים פלומה מפוספסת בצבעים שחור וחום המאפשרת להם להסוות את עצמם בצמחייה העבותה.  הצוואר ארוך וגם הרגליים ארוכות, לאמו 3 אצבעות גדולות , הכנפיים קטנות ביותר ואורכן פחות מ-20 ס"מ.

 

נקבה האמו מזדווגת עם יותר מזכר אחד במהלך עונת ייחום אחת. הזכר דוגר לבד על הביצים ומגדל בעצמו את הצאצאים. בחודשים דצמבר וינואר הזכר מחזר אחר הנקבה, הזכר בונה את הקן בטריטוריה שלו, הוא מבצע ריקוד חיזור תוך השמעת קולות גרגור וריצה ראוותנית סביב הנקבה בעוד היא ממשיכה לשבת.

 

תקופת הדגירה ארכת  כ ־56 ימים בחודשים אפריל עד יוני. הקן הגדול נבנה בכוך בקרבת צמחייה נמוכה וסבוכה, מורכב מעשבים, עלים ושרכים. בתוכו מטילה הנקבה 15 עד 25 ביצים. במהלך תקופת הדגירה הזכר לא אוכל, שותה או עושה צרכים, בימים הראשונים לאחר ההטלה עוזבת הנקבה לנחלה שכנה. שם חוזר הליך החיזור עם זכר אחר. מעטות הנקבות שנשארות בעת הדגירה ומגנות על הנחלה באמצעות צווחותיהן הרמות, כפי שעשו בחודשים שקדמו לדגירה.

 

הזכרים אגרסיביים ביותר ושומרים על אזור המחיה שלהם לאחר שהאפרוחים בוקעים. אם הנקבה בסביבה, הזכר מבריח את הנקבה מהטריטוריה ותוקף לעתים קרובות בעלי חיים שונים כולל את האדם. משקלם של הנולדים כ ־ 500 גרם, הזכר שומר עליהם במשך תקופה ארוכה, קורה שהאפרוחים בורחים. למזלם, מאומצים ע"י זכרים אחרים וגדלים עימם עד תום תקופת גידול הצאצאים.הגידול עורך כ- 5 – 7 חודשים עד שהם מוכנים לשרוד לבדם. בגיל 2 – 3 שנים מגיע האמו לבגרות. האמו חי כ 5 – 10 שנים ואף יותר מכך בתנאי שבי. בתנאי שבי,

 

האמו ניזון מזרעים, פרות, פרחים ונצרים. בטבע ימנע מאכילת עשבים, עלים או גבעולים נטולי פרחים,

האמו כמו היען  בולע כמות נכבדת של אבני חצץ המסייעות לו בעיכול המזון הצמחי. התזונה המהירה והמזינה ביותר, תורמת לגדילתו והתחזקותו המהירה.

 

האמו מיטיב לרוץ, ומסוגל לפתח מהירות של עד 50 קמ"ש בעיתות סכנה. הוא גם שחיין טוב.

האמו חי בקרבת מים ומזונו. לעתים עליו לצעוד אלפי קילומטרים כדי למצוא מזון.  רגליו הגדולות והשריריות מסייעות לו בהליכות ארוכות, במהירות קבועה של כ-7 קמ"ש.

 

האמו אוגר כמויות גדולות של שומן, שבהן הוא משתמש בתקופה שאין מזון או בתקופת הדגירה, בתקופה שאין מזון או בתקופת הדגירה הוא עשוי להשיל מחצית ממשקל גופו בתקופה זו.

לכן האמו תמיד בתנועה, למעט התקופה הקצרה בה הזכר דוגר על הביצים.

 

המזון שצורך האמו נפוץ בעיקר אחרי ירידת גשמים. על כן התנהגות האמו נקבעת לפי מקומות שבהם ירדו גשמים. האמו כנראה חש את בוא הגשמים או הופעת ענני גשם קולות הרעמים או ריח האדמה הרטובה.  מאגרי מים מלאכותיים אך קבועים שנבנו על ידי האדם, שינו את התנועה של האמו, והרחיבו את תפוצתו גם לאזורים אחרים.

 

בעבר פגע האמו קשות בחקלאות בחיפוש אחר מזון או מקורות מים. בשנות ה-30 של המאה ה-20, פתחה ממשלת אוסטרליה במעין "מלחמה" כנגד התפשטות האמו לאזורי החקלאות בדרום מערב היבשת.

החקלאים חשבו שהרגו את האמו. במהרה הבינו כי יכולת ההסוואה של האמו חזקה מהם. כהגנה, הוקמה גדר באורך מאות ק"מ שהפרידה בין שטחי היבול לאזור המחייה.

 

החקלאים הבינו לאחר זמן שהאמו מביא גם תועלת. כי האמו הצעירים ניזונים מחרקים רבים הפוגעים ביבולים, והאמו המבוגרים אוכלים סוגי חוחים רבים, הפוגעים בשלמות ובמרקם החלק של צמר הכבשים.

 

כתוצאה, בתחילת המאה ה-20 הוקמו חוות לגידול האמו שמטרתן, סחר בבשר, עור המשמש למוצרי הלבשה והנעלה. שמן שיודעי דבר טוענים שיש לו יכולות ריפוי מופלאות, ומשתמשים בו כשמן עיסוי ולשיכוך כאבים. ביצי האמו שאינן מופרות, משמשות למטרות קישוט ואומנות ונמכרות במאות דולרים.

 

האמו מופיע בצידו הימני של סמל אוסטרליה, כשמולו הקנגורו.

 

תתי-מין ומינים שנכחדו האמו הטסמני, שנכחד בסביבות 1950.

"האמו הקטן של אי המלך" שנכחד ב-1805 כתוצאה מצייד.

"האמו של אי הקנגרו"  שנכחד בשנת 1827

מומלצים:האלבומים שלי
 • אוסטרליה1 AUSTRALIA אתי1
 • אוסטרליהAUSTRALIA 2 אתי1
 • אוסטרליה AUSTRALIA 3 אתי1
 • אוסטרליה AUSTRALIA 4 אתי1
 • אוסטרליה AUSTRALIA 5 אתי1
 • אוסטרליה AUSTRALIA 6 אתי1

טיול ללפלנד בכיסאות גלגלים 28.03.2006-04.04.2006 חלק 1 

אודות ethy abrahamy

הידע, הוא טיפה באוקינוס. החיים קצרים. גם בהתניידות בכסא גלגלים השמים אינם הגבול. בבלוג,רשמים מטיולי,מדע,מתכונים,בעלי חיים,מוזיקה קלאסית,ספרים ועוד. ברוכים הבאים! לשנה החדשה לקחת את כל ימי השנה לנקות אותם היטב מ-קנאה,שנאה,גזענות,קמצנות,אגואיזם, רוע לב,דמעות תנין,מחלות ועוד. הקדישו בכל יום שליש לעבודה והיתר לשמחה וחדוות חיים. תוסיפו לזה כפות גדושות של אופטימיות,מנה גדושה של אמונה ב-אני מאמין שלכם, מעט נתינה,ויהיה לכם יום נפלא
פוסט זה פורסם בקטגוריה 1 אוסטרליה, אוסטרליה +ניו זילנד, אוסטרליה +ניוזילנד, אוסטרליה+ניוזילנד,, אמירות ואחרים,, המלצות, הרצאות ששמעתי ואחרים, טיולים בחול ובארץ, ניו זילנד, עם התגים , , , , , , , , . אפשר להגיע ישירות לפוסט זה עם קישור ישיר.

14 תגובות על אי-מווו – הוא קול הצרחה של הזכר האמו. מכאן שמו של עוף ה – אמו שחי באוסטרליה.

 1. מענין מאד שבת שלום♥

 2. yara113 הגיב:

  בהחלט מעניין, בעלי חיים שבקושי שומעים עליהם.
  סוף שבוע נפלא
  אתי

 3. oferdub הגיב:

  לא ידעתי שהוא נקרא כך בגלל קריאתו. מעניין.
  היה גם עוף גדול אחר מאותה משפחה, גדול בהרבה מהיען. נדמה לי ששמו היה מואה (זה מה שאני זוכר מאינציקלופדיה תרבות), והוא הגיע לגובה של כ-3 מטרים. ענק ממש. כבר מציץ בויקי.
  וואלה, הזיכרון מגיל 9 לא הכזיב:
  http://en.wikipedia.org/wiki/Moa

  • yara113 הגיב:

   ערב טוב עופר. מעניין , הרגע שלחתי לך מייל וכאשר נשלח ראיתי את שלך:)
   אכן היה כזה עוף, צודק. הנה פרטים מויקיפדיה העברית").
   מואה (שם מדעי: Dinornithiformes) הייתה סדרת עופות חסרי יכולת תעופה שנכחדו בניו זילנד בתחילת המאה ה-16 על ידי המאורים. אחד המינים היה העוף הגדול ביותר שחי אז על פני כדור הארץ, משקלו היה כ-250 קילוגרם וגובהו הגיע לשלושה מטרים. עוף זה נבדל משאר העופות בכך שכלל לא היו לו כנפיים, אפילו לא קטנות. המואה הייתה ניזונה מן הצומח ובעיקר מעלים, זרדים ופירות..
   זוכרת שסיפרו לנו עליו שהיינו בניו זילנד אצל המאורים. אם אני לא טועה רשמתי עליו רשומות על ניו זילנד.
   עוף מוזר ומשונה .
   מניחה שישנם עוד הרבה שאנחנו לא מודעים לקיומם עדין.
   סוף שבוע נפלא

 4. motior הגיב:

  עוף מאוד מעניין. חבל שבני האדם מחפשים רק את התועלת להם בכל יצור חי

  • yara113 הגיב:

   צודק. במקרה הזה חיפשו נוצות. אני לא יודעת אם היה טעים למאכל. הבעיה שכאשר אין אוכל, פוגעים בכל יצור חי.
   מציאות כואבת.

 5. galmeiri הגיב:

  למדתי על חיה שלא הכרתי תודה רבה
  חבל באמת שעושים מחיה כזאת שמן
  ולא הופכים אותה לחיה מוגנת וחופשיה

  • yara113 הגיב:

   שמחה שהבאתי מידע שלא היה ידוע לך.
   היום החיה מוגנת. ולמרות הכל ישנם מקומות שאין להם הגנה.
   עצוב מאוד.

 6. shik הגיב:

  מרתק, למדתי המון. תודה!

 7. ע נ נ ת הגיב:

  עוף מיוחד ומרשים!

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

אתר זו עושה שימוש ב-Akismet כדי לסנן תגובות זבל. פרטים נוספים אודות איך המידע מהתגובה שלך יעובד.